10 způsobů, kterými technologie mění zdravotnictví
Umělá inteligence, virtuální/augmentované reality, 3D tisk, robotika či nanotechnologie. Tyto a mnohé další digitální technologie stále více pronikají do zdravotnictví. Usnadňují život lékařům i pacientům a pomáhají zachraňovat životy. Seznamte se s desítkou z nich.
Zdravotnictví si od nových technologií slibuje transformaci neudržitelných zdravotnických systémů na udržitelné, srovnání vztahu mezi zdravotníky a pacienty a především levnější, rychlejší a efektivnější řešení nemocí, zejména těch, se kterými si nyní nevíme zcela rady. Technologie mají také být prostředkem k prevenci a ke zlepšení vlastního zdraví a mají pomoci zlepšit naše vnímání celkového konceptu zdraví.
Přinášíme 10 způsobů, pomocí kterých zdravotnické technologie mění poskytování zdravotní péče.
- Umělá inteligence (AI)
Strašidelně znějící pojem skrývá algoritmy, které dokážou zpracovat hory zdravotní dokumentace a navrhnout terapeutické postupy nebo nová léčiva mnohem rychleji, než bylo dosud představitelné.
- Virtuální realita (VR)
Virtuální realita umožní sledovat operaci, jako by člověk sám držel skalpel, nebo projít se po Islandu, zatímco ležíte na nemocničním lůžku. Už teď je možné použít VR pro trénink budoucích chirurgů a nové studie potvrzují skvělé výsledky, jistotu, rychlost a přesnost takto trénovaných odborníků. Tato technologie je efektivní také při zvládání bolesti – příjemné a zklidňující obrazy v řadě případů úspěšně rozptylují od bolestivých podnětů a také mírní úzkost.
- Augmentovaná realita (AR)
Méně známý pojem lze přeložit jako pozměněná realita. Zatímco VR vás za použití speciálních brýlí zcela vytrhne z reálného světa, uživatelé AR neztrácí kontakt se „skutečnou“ realitou a informace se v jejich zorném poli zobrazují maximální možnou rychlostí. Významnou cílovou skupinou jsou i pro AR chirurgové.
- Senzory a nositelná čidla
Budoucnost medicíny klade velkou zodpovědnost za zdraví na samotné pacienty – technologie jim v tom mají pomoci. Různá chytrá zařízení sledující vitální funkce, která se dají snadno připevnit např. k zápěstí (wearables), pomáhají vědět víc o vlastním stavu a převzít kontrolu nad svým zdravím. Získaná data lze na dálku navíc sdílet s vaším lékařem, což pomůže ušetřit váš i jeho čas.
- Lékařský trikordér
Zařízení, které bylo k vidění v seriálu Star Trek, dokázalo po jednoduchém oskenování pacienta sepsat jeho vitální funkce, různé další parametry a hlavně diagnózu. Podobné přístroje kapesních rozměrů jsou již k dostání a umí měřit vše možné: dechovou a tepovou frekvenci, teplotu, polohu těla, míru aktivity, kvalitu spánku, saturaci kyslíkem, EKG, krevní tlak a další. V příštích krocích se očekávají zařízení schopná analyzovat fotografie kožních lézí a detekovat abnormality v DNA nebo protilátky.
- Sekvenování genomu
Celý projekt Human Genome stál americkou vládu asi 2,7 miliardy USD. Dnešní giganti na poli sekvenování přečtou celý genom za nesrovnatelně nižší částky, a přináší tak velmi cenné informace, např. o citlivosti jedince na určitá léčiva. Vznikají tak i nové obory využívající získaná data, např. nutrigenomika, která umí nabídnout personalizovanou dietu vycházející z genomu jedince.
- Revoluce ve vývoji léčiv
Současný vývoj nových léčiv je velmi zdlouhavý a drahý. Jak již bylo zmíněno, urychlit by ho mohla AI. Další slibnou oblastí pro technologie jsou klinické testy in silico. Tyto individualizované počítačové simulace by mohly zásadně urychlit celý proces vývoje léků.
- Nanotechnologie
Podle některých jsme na počátku nanověku. Od nanotechnologií si slibujeme precizní distribuci léčiv v těle, nové přístupy v léčbě rakoviny a možnost provádění mikrooperací. „Elektronické tablety“ by mohly nejen bezdrátově uvolňovat léčivo, ale také sdílet diagnostická data. Chytré náplasti by zase mohly kontinuálně monitorovat rány.
- Robotika
Robotika je jednou z nejrychleji rostoucích oblastí využití nových technologií. Kromě robotických společníků se vyvíjí chirurgičtí roboti, farmaboti, dezinfekční roboti nebo exoskelety. Již v roce 2019 umožnil exoskelet kvadruplegickému pacientovi ovládat svůj exoskeleton mozkem – myšlenkou. Běžnější využití se předpokládá u seniorů nebo jako pomocných zdravotních sester.
- 3D tisk
Tato technologie dokáže ve zdravotnictví zázraky. Dnes dokážeme vytisknout biotkáně, umělé klouby, pilulky, krevní cévy a spoustu dalších věcí, z těch novějších třeba kůži včetně krevních cév.
(mir)
Zdroj: 10 ways technology is changing healthcare. The medical futurist.com. 3. March 2021. Dostupné na https://medicalfuturist.com/ten-ways-technology-changing-healthcare/#.
Foto: Pixabay.com