Agomelatin jako účinná terapie deprese a poruch spánku v menopauze
Pacientka, 56 let, vyhledala na doporučení své gynekoložky kvůli zhoršení psychického stavu v období menopauzy psychiatra. Ženu trápila plačtivost, zhoršení nálady, únava a strach z kontaktu s lidmi, včetně rodinných příslušníků.
Subjektivní potíže
Pacientka, 56 let, vyhledala na doporučení své gynekoložky kvůli zhoršení psychického stavu v období menopauzy psychiatra. Ženu trápila plačtivost, zhoršení nálady, únava a strach z kontaktu s lidmi, včetně rodinných příslušníků. Měla pocit, že nic nezvládá, bála se stárnutí a večer špatně usínala. Spala jen 2 až 3 hodiny denně.
Objektivní vyšetření a diagnostika
Pacientka byla během vyšetření plačtivá a úzkostná a vyjádřila obavy, že lékaře svými problémy obtěžuje. Potíže se spánkem ovlivňovaly závažnost deprese. Krevní odběry byly bez patologie, v anamnéze nefigurovalo žádné závažné onemocnění. Na základě vyšetření byla stanovena diagnóza středně těžké deprese.
Terapie
Počáteční terapie mirtazapinem 15 mg v dávce 1 tableta na noc byla postupně navýšena na 2 tablety. Léčba byla účinná, s úpravou spánku nastalo zlepšení výkonnosti a zmírnění úzkosti. Léčba ale byla spojená s významným nárůstem chuti k jídlu, zejména na sladké ve večerních hodinách, a postupně došlo v průběhu dvou měsíců ke zvýšení hmotnosti o 8 kg. Mirtazapin byl vyměněn za agomelatin (2 tablety večer). Efekt této léčby byl hodnocen jako dobrý, hmotnost se začala postupně upravovat na dřívější hodnotu a pacientka nepociťovala žádné vedlejší účinky léčby. Pacientka z nastavené léčby profituje, její stav je možné označit za stabilizovaný.
Shrnutí
Léčba středně těžké deprese a poruch spánku v období menopauzy vyžaduje pečlivý výběr medikace, která bude pacientkou dobře snášena a nebude přinášet nežádoucí účinky, které mohou prohlubovat psychický dyskomfort. Účinným způsobem terapie je například agomelatin, který zmírňuje projevy deprese a zlepšuje kvalitu spánku.