Bezpečnost probiotik pohledem lékaře z Harvard Medical School
Rostoucí spotřeba probiotik přináší řadu otázek týkajících se jejich bezpečnosti, poměru přínosů a rizik a terapeutických indikací.
V časopise JAMA Internal Medicine se internista z Harvard Medical School Pieter Cohen zabývá tématem užívání a bezpečnosti probiotik na několika úrovních.Prokázané přínosy se týkají například kmene Saccharomyces boulardii, který u dětí přispívá k léčbě některých typů průjmu a zabraňuje rekurentním klostridiovým infekcím u dospělých. Některé probiotické kmeny užívané v doplňcích stravy ovšem nemají jednoznačně prokázané přínosy, zejména u jinak zdravých lidí, přestože jejich výrobci uvádějí pozitivní vliv na některé orgánové soustavy.Podle dr. Cohena nejsou přínosy probiotik podloženy rozsáhlými dlouhodobými klinickými studiemi, které by potvrzovaly pozitivní vliv probiotik na zdravý organismus.
Téma si žádá nové studie
Užívání probiotik a jejich popularita mezi širokou veřejností předstihly vědecký výzkum a přínosy těchto přípravků u zdravých dospělých jedinců si žádají podrobnější zkoumání a kvalitní studie. Nutné je zamýšlet se také nad potencionálními riziky spojenými s užívání probiotik. Pozornost si zaslouží například problematika fungemie či bakteriemie a užívání probiotik u imunokompromitovaných jedinců.Za kvalitní studie věnující se přínosům a rizikům probiotik by internista považoval takové, které by se dostatečně zabývaly nejen benefity, ale také nežádoucími účinky probiotik.
(pak)
Zdroj: Newman T. How safe are probiotics? Medical News Today, 10. prosince 2018. Dostupné na https://www.medicalnewstoday.com/articles/323921.php.