;

Novinky

Chronický vertebrogenní algický syndrom a deprese

7. 10. 2020 | Kazuistiky Neurologie Psychiatrie Psychologie
Komerční sdělení

Pacientkou je 67letá důchodkyně, dříve zaměstnaná jako skladnice, která se léčí s arteriální hypertenzí, hyperlipidemií a diabetem 2. typu. V minulosti prodělala operaci pupeční kýly a cholecystektomii.

Osobní anamnéza

Pacientkou je 67letá důchodkyně, dříve zaměstnaná jako skladnice, která se léčí s arteriální hypertenzí, hyperlipidemií a diabetem 2. typu. V minulosti prodělala operaci pupeční kýly a cholecystektomii. Od 50 let věku trpí bolestmi bederní páteře, které opakovaně vedly k pracovní neschopnosti. Na bolesti nepravidelně užívala protizánětlivé léky, analgetika a myorelaxancia. Nespavost způsobenou bolestmi páteře řešila hypnotiky, která jí předepisoval praktický lékař.

Popis obtíží a vyšetření

Bolest bederní páteře, zhoršení nálady a nespavost přivedly pacientku k odbornému vyšetření. Žena si stěžovala také na zvýšenou únavu, nesoustředěnost a ztrátu pocitu radosti z běžných činností. Neurologický nález uvádí blok bederní páteře do předklonu i do záklonu a hypertonus paravertebrálních svalů v přechodu hrudní a bederní páteře. Na Zungově škále deprese měla pacientka 49 bodů (SDS index 61), což odpovídá středně těžké depresivní poruše. Laboratorní testy a grafická vyšetření neprokázaly závažné patologie.

Diagnóza

Na základě provedených vyšetření byla stanovena diagnóza chronického vertebrogenního algického syndromu z bederního úseku páteře se sekundární depresivitou a insomnií. Nespavost vyplývající ze somatického onemocnění se promítala do intenzity depresivních příznaků.

Terapie

Léčba chronické bolesti pomocí opioidů (Tramal R 100; 1­–0–1) byla rozšířena o escitalopram v dávce 5 mg denně první týden, která byl dále navýšena na 10 mg denně. Během tří týdnů došlo ke zlepšení depresivní symptomatologie a mírnému zlepšení spánku. Na bolest v nočních hodinách užívala pacientka dle potřeby fixní kombinaci tramadolu a paracetamolu. V dlouhodobé medikaci k žádným dalším změnám nedošlo.

Hodnocení terapie

Po zahájení léčby deprese escitalopramem došlo ke zlepšení depresivních příznaků o 50 % a společně s léčbou bolesti se zmírnily také potíže se spánkem. Pacientka terapii snáší dobře, bez závažných nežádoucích účinků. Lehká nevolnost v úvodu terapie escitalopramem samovolně ustoupila po třech dnech.

Příznaky deprese, které mohou doprovázet chronické vertebrogenní bolesti, je možné účinně zvládat pomocí antidepresiv. Při léčbě je ovšem nutné kvůli riziku rozvoje serotoninergního syndromu při kombinaci SSRI a tramadolu sledovat hodnoty krevního tlaku a klinický stav pacienta.

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Úterý 14.05.2024

Věděli byste, jaké jsou v současnosti cílové hladiny LDL-cholesterolu u pacientů s odlišným kardiovaskulárním rizikem?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři