;

Novinky

Další nástroje AI sledují vývoj konspiračních teorií o covidu-19 v sociálních médiích

14. 2. 2022 | E-health Všechny specializace

Umělá inteligence dokáže skrze programy využívající strojové učení identifikovat v sociálních médiích konspirační teorie související s covidem-19 a vymodelovat průběh jejich vývoje během času. Takový nástroj může zdravotníkům pomoci bojovat s online dezinformacemi.

Budiž jasno (ohledně covidu-19)

Vnést světlo do způsobu, jakým se tyto zavádějící a mylné informace mění během jejich šíření, to bylo cílem studie publikované v Journal of Medicinal Internet Research.

Lidé často věří tomu prvnímu, co slyší, a zprávy se sociálními médii rychle šíří. Pověřené osoby by mohly pomocí umělé inteligence (AI, artificial intelligency) včas vytvořit veřejné informace založené na pravdivých faktech a tím by zabránily rozšíření a přijetí konspirační teorie v populaci.

Autoři z výzkumné skupiny v americké Národní laboratoři v Los Alamos využili veřejně dostupná anonymizovaná data z Twitteru pro popsání 4 běžných témat „covidových“ konspiračních teorií a jejich kontext během prvních 5 měsíců pandemie.

Sledované tematické okruhy byly následující:

  • onemocnění covid-19 je šířeno pomocí 5G sítě,
  • za epidemií stojí Nadace Billa a Melindy Gatesových,
  • virus byl vyvinut v laboratořích jako produkt bioinženýrství,
  • vakcíny proti onemocnění covid-19 (v té době ve fázi výzkumu) jsou nebezpečné.

 

Fake vs. fakt

Celkem bylo zpracováno přibližně 1,8 milionu tweetů obsahujících relevantní klíčová slova, z nichž byly vybrány ty přímo související s uvedenými konspiračními teoriemi. Analýzou random forest nebo pomocí umělé inteligence byly z těchto tweetů vypracovány modely kategorizující tweet coby dezinformaci nebo platnou zprávu o covidu-19. Autoři pak mohli sledovat, jakým způsobem jednotlivci v sociálních médiích o těchto konspiračních teoriích hovoří a k jakým změnám průběžně dochází.

 

Emotivní konspirace

Výsledky ukázaly, že tweety s dezinformacemi obsahují více negativních emocí oproti faktickým zprávám a že se postupně rozvíjejí, jak do sebe konspirační teorie zapracovávají detaily z jiných, nesouvisejících konspiračních teorií nebo i z reálného světa. Kromě toho autoři poznamenali, že supervidované techniky strojového učení by mohly být využity k automatickému identifikování konspiračních teorií. Naopak nesupervidované učení umožňuje zkoumat změny v důležitosti jednotlivých slov u jednotlivých témat.

 

Digitální válka

Pro odborníky má sledování vývoje konspiračních zpráv a zejména získání „náskoku“ velký význam. Mohou se tak lépe připravit na „boj veřejných informací“ a dostat k většímu počtu lidí pravdivé zprávy dříve, než se k nim případně dopracují konspirační teorie. Důležité je především prezentování pravdivých skutečností spojených se zdravím veřejnosti a populace. To ostatně platí nejen o pandemii covidu-19.

(mir)

Zdroje:

  1. New AI Tool Tracks Evolution of COVID-19 Conspiracy Theories on Social Media. 19. 4. 2021. Dostupné nahttps://www.digitalhealthnews.eu/research/6416-new-ai-tool-tracks-evolution-of-covid-19-conspiracy-theories-on-social-media.
  2. Gerts D., Shelley C. D., Parikh N. et al. “Thought I’d share first” and other conspiracy theory tweets from the covid-19 infodemic: exploratory study. JMIR Public Health Surveill 2021; 7 (4): e26527; doi: 10.2196/26527. Dostupné na https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33764882/.Foto: Pexels.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Pondělí 29.04.2024

Může vapování pomoci motivovaným dospělým přestat kouřit?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři