;

Novinky

Dárcovství kostní dřeně a pracovní volno: Víte, na co máte nárok?

27. 6. 2019 | Právo Všechny specializace

Problematika pracovního volna v souvislosti s darováním krve a jejích složek je tématem, kterému se často věnuje pozornost na různých úrovních. Co ale k pracovnímu volnu uvádí česká legislativa v případě darování kostní dřeně?

Délka volna dle zákoníku práce

Poskytnutí pracovního volna za účelem darování dalších biologických materiálů kromě krve a jejích složek, tedy například kostní dřeně, specifikuje zákoník práce v § 203 odst. 2 písm. e). Zaměstnanec má u tohoto typu dárcovství nárok na pracovní volno s náhradou mzdy až za 48 hodin od nástupu cesty k odběru. Lékař může v závislosti na charakteru odběru a zdravotního stavu dárce určit, zda se pracovní volno s náhradou mzdy zkrátí, či prodlouží. Maximální délka je ovšem 96 hodin. Náhrada mzdy nebo platu je stanovena ve výši průměrného výdělku.

Pracovní neschopnost při dárcovství kostní dřeně

Darování kostní dřeně není samo o sobě důvodem k dočasné pracovní neschopnosti, a proto je zaměstnancům po dobu absence související s dárcovstvím poskytována náhrada mzdy dle zmíněného § 203 zákoníku práce. Pokud by ovšem po výkonu došlo ke zhoršení zdravotního stavu a dárci by byla uznána dočasná pracovní neschopnost, vzniká mu nárok na náhradu mzdy při dočasné pracovní neschopnosti tak, jak ho stanovuje § 192 zákoníku práce.  

Zdroj: Mlýnková A. Darování krve a krevní plazmy jako překážka v práci z pohledu zákoníku práce. Práce a mzda. 12. 2. 2018. Dostupné na: http://www.mzdovapraxe.cz/archiv/dokument/doc-d59783v72597-darovani-krve-a-krevni-plazmy/.

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Pondělí 29.04.2024

Může vapování pomoci motivovaným dospělým přestat kouřit?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři