;

Novinky

Depresivní porucha u dospívající dívky

11.12.2020 | Kazuistiky Neurologie Psychiatrie Psychologie

Kazuistika pojednává o třináctileté pacientce, kterou matka přivedla na psychiatrické vyšetření kvůli potížím s učením a somatizaci úzkosti.

Osobní anamnéza

Tato dívenka prodělala jen běžné dětské nemoci, byla sledována kvůli vývoji kyčelních kloubů a později na logopedii. Měla četnější úrazy, které si vyžádaly ambulantní chirurgickou léčbu, hospitalizována ale nebyla. V předškolním věku absolvovala adenotomii a ve dvanácti letech věku gastroskopii pro reflux. Její nutriční stav je v normě, jí dobře a ráda.

Psychiatrická anamnéza

Primární důvod návštěvy psychiatra bylo podezření na ADHD, které vyslovil odborník pedagogicko-psychologické poradny. Podle výpovědi matky měla dívenka problémy s koncentrací a učením, což mělo vliv na její psychický i celkový zdravotní stav. V období zvýšené tenze měla nespecifikované bolesti břicha, v poslední době i gastroezofageální reflux. Trpěla chronickou nespavostí, měla noční děsy, prožívala anticipační úzkost vázanou na školní výkon. I když se chtěla lépe učit, nešlo jí to. Rodiče jsou rozvedení, matka má nového partnera, vztahy jsou ale bezproblémové.

Objektivní vyšetření

Při vyšetření byla pacientka lucidní, orientovaná, oční kontakt měla pevný, snažila se vyhovět. Pracovala s neklidem a zbrkle, chvílemi až impulzivně, časem s velkou chybovostí. Byla nejistá, její pozornost byla nestabilní. Snadno se nechala vyrušit, poklepávala rukou, projevovala se úzkostně. Řeč byla bez nápadností, slovní zásoba dobrá, myšlení a vnímání ve smyslu psychotické symptomatiky intaktní, nebyly patrné auto- ani heteroagresivní tendence. Suicidální tendence lékař nepozoroval, intelekt byl v normě. Zkušenosti s návykovými látkami dívenka negovala. Ohledně spánku popisovala prolongované usínání a noční děsy. Kontinence byla údajně intaktní. Lékař její stav uzavřel jako poruchu pozornosti s úzkostně depresivní symptomatikou, psychosomatizacemi a nočními děsy.

Léčba a její hodnocení

Při léčbě atomoxetinem a mirtazapinem se přechodně zlepšila nálada, pacientka byla klidnější, bolesti břicha a hlavy neměla, ale stěžovala si, že má v noci děsivé sny.

Dodatek

Poruchy spánku jsou považovány za jednu z nejčastějších obtíží u dospělých a dětí s ADHD. Nedostatek spánku může zhoršit některé příznaky spojené s ADHD, zejména úzkost. U dětí často zvyšuje hyperaktivitu, u dospělých vede naopak k únavě.

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Sobota 23.11.2024

Pro který typ pneumonie může být zdrojem bakteriální mikroflóra dutiny ústní?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři