Dlouhodobý účinek luraglutidu na hmotnost a glykemický profil pacientů s diabetem mellitem 2. typu
Cílem multicentrické studie uveřejněné v periodiku International Journal of Environmental Research and Public Health bylo zjistit dlouhodobý klinický efekt liraglutidu v dávce 1,2 mg nebo 1,8 mg denně na hmotnost pacientů a kontrolu parametrů metabolismu glukózy v průběhu 5 let.
Úvod
Dva nejvíce rizikové faktory pro vznik diabetu mellitu 2. typu (T2D) představují nadváha a obezita pacientů, které jsou definovány jako excesivní akumulace podkožního tuku s potenciálně negativními vlivy na lidské zdraví. Podle měření body mass indexu (BMI) je80–90 % pacientů s T2D považováno za obézní či trpící nadváhou. Je zřejmé, že u těchto pacientů může i minimální redukce nadváhy zlepšit hodnoty glykemického profilu či jiné kardiometabolické markery a tím snížit riziko kardiovaskulárních chorob. Redukce nadváhy u pacientů s T2D je ztížena užíváním medikace snižující hodnoty glykémie (inzulin, sulfonylurey a thiazolidionů), která vede k nárůstu hmotnosti.
Z tohoto pohledu představuje agonista receptoru pro glukagon-like peptid 1 (GLP-1 RA), který má jako vedlejší účinek úbytek hmotnosti, vhodnou léčbu pro obézní pacienty s nedostatečně kontrolovaným T2D. Léčba by měla být doplněna vhodnou změnou životního stylu, ev. metforminem. GLP-1 RA zlepšují homeostázu glukózy navýšením postprandiální sekrece inzulinu a potlačením sekrece hyperglykemizujícího glukagonu, jehož hladiny jsou u diabetiků 2. typu zvýšeny. Agonisté GLP-1 RA se vážou na receptor pro GLP-1 a zároveň jsou rezistentní na účinky DPP-4, mají podobné účinky jako gliptiny. Ani v monoterapii nemají agonisté GLP-1 za následek hypoglykemii, musí se však aplikovat injekčně. Agonisté GLP-1 vedou navíc ke zpomalení vyprazdňování žaludku, snížení příjmu potravy a k poklesu tělesné hmotnosti.
Zástupce dlouhodobě působících GLP-1 RA, založených na lidské GLP-1 sekvenci, představuje liraglutid. Jeho účinek byl zkoumán v řadě kontrolovaných klinických studií v rámci programu Liraglutide Effect and Action in Diabetes (LEAD), který hodnotil efektivitu a bezpečnost subkutánních injekcí liraglutidu 1,2–1,8 mg aplikovaných jednou denně jako monoterapie či v kombinaci s jinými perorálními antidiabetiky. V těchto – většinou dvouletých – studiích byl poprvé pozorován významný úbytek hmotnosti pacientů, následně byl tento efekt potvrzen při podávání vyšší dávky liraglutidu 3 mg v programu Satiety and Clinical Adiposity: Liraglutide Evidence (SCALE).
Design studie
Multicentrická studie uveřejněná v prosinci 2019 zkoumala dlouhodobý klinický efekt liraglutidu v dávce 1,2 mg nebo 1,8 mg podávané jednou denně na hmotnost pacientů a kontrolu parametrů metabolismu cukrů v průběhu 5 let.Do sledování bylo zařazeno 40 pacientů s T2D s obezitou a nadváhou, kteří dosud nebyli léčeni GLP-1 RA. Pacienti dostávali liraglutid v dávkách do 1,8 mg/den v kombinaci s jedním či více perorálními antidiabetiky. Hodnocení probíhalo retrospektivně po 60 měsících kontinuální terapie.
Výsledky
Hodnocení výsledků prokázalo, že v průběhu 5 let terapie liraglutidem došlo u pacientů ke snížení hmotnosti z 92,1 ± 20,5 kg na 87,3 ± 20,0 kg (p < 0,001), průměrná redukce hmotnosti činila 5,0 ± 7,0 kg, pokles BMI byl –2,0 ± 3,1 kg/m2. Dle Spearmanovy korelační analýzy změny hmotnosti korelovaly s ženským pohlavím a bazálním BMI. Výchozí hodnota glykovaného hemoglobinu A1c (HbA1c) se z 7,9 ± 0,9 % snížila v závěru studie na hodnotu 7,0 ± 0,7 % (p < 0,001), současně byl pozorován statisticky významný pokles hladiny glukózy na lačno. Ostatní biochemické parametry se významněji nezměnily, i když byl pozorován určitý trend ve zlepšení spektra lipidového profilu.
Závěr
Závěrem bylo konstatováno, že prolongovaná terapie liraglutidem vede ke snížení hmotnosti a lepší kontrole glykemického profilu u pacientů s diabetem 2. typu, efekt byl významnější u žen. Tyto závěry potvrzují a rozšiřují předchozí výsledky studií, které zdůrazňovaly, že pohlaví pacienta může modifikovat účinek liraglutidu. I když byl během studie pozorován účinek liraglutidu na některé biochemické markery kardiovaskulárních chorob, dlouhodobá role liraglutidu v prevenci kardiovaskulárních onemocnění u pacientů s T2D zatím zůstává kontroverzní.
(amo)
Zdroj: Mirabelli M., Chiefari E., Caroleo P., Arcidiacono B., Corigliano D. M., Giuliano S.,Brunetti F. S., Tanyolaç S., Foti D. P., Puccio L., Brunetti A. Long-Term Effectivenessof Liraglutide for Weight Management and Glycemic Control in Type 2 Diabetes. IntJ Environ Res Public Health. 2019 Dec 27; 17 (1).Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6981922/.