Doplňková léčba omalizumabem může zlepšit efekt alergenové imunoterapie
V časopise Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology byl publikován přehledový článek zabývající se přínosy omalizumabu coby doplňkové léčby k alergenové imunoterapii.
Pro odborný portál Medscape komentovali tento text zkušení američtí alergologové včetně vedoucí původní práce.
Lepší účinnost a snášenlivost terapie díky omalizumabu
Alergenová imunoterapie, která se uplatňuje u řady respiračních a potravinových alergií i alergií na hmyzí bodnutí, může mít různé nežádoucí účinky a v některých případech ji provází špatná adherence k léčbě. Jedním z limitujících faktorů je například časová náročnost této léčby. Tyto skutečnosti by měly vést ke zvýšené pozornosti alergologů k doplňkové léčbě, která by mohla zlepšit účinnost a bezpečnost terapie a zkrátit čas nutný k desenzibilizaci.
Přehledový článek americké alergoložky Jennifer A. Dantzer z předního lékařského centra Johns Hopkins School of Medicine ukazuje, že vhodnou doplňkovou léčbou k alergenové imunoterapii může být omalizumab. Tato humanizovaná monoklonální protilátka odvozená z rekombinantní DNA, která se selektivně váže na lidský imunoglobulin E, má potenciál zlepšit účinnost léčby alergie a snížit výskyt nežádoucích účinků.
Plusy a minusy doplňkové léčby
Podávání omalizumabu se jeví jako nejvhodnější u pacientů, kteří mají zvýšené riziko nežádoucích reakcí na alergenovou imunoterapii. U této skupiny alergiků by podle autorů článku byl přínos omalizumabu nejsignifikantnější. Slibné výsledky této doplňkové léčby byly pozorovány u alergické rinitidy i různých potravinových alergií. Podávání omalizumabu snižuje riziko mírných i závažných reakcí na alergenovou imunoterapii v její počáteční fázi a urychluje proces desenzibilizace.
Nevýhodou doplňkové terapie omalizumabem je omezený efekt, který přetrvává pouze po dobu jeho užívání. Dalším negativem může být kromě vysoké ceny také injekční forma terapie. Ne každý pacient je ochoten docházet na injekce ve dvou- až čtyřtýdenních intervalech. Omalizumab není schválen jako doplňková léčba k alergenové imunoterapii, nicméně jeho potenciál mohou brát lékaři v potaz u pacientů, kteří ho již užívají z jiných důvodů (přídatná léčba ke zlepšení kontroly astmatu) nebo u kterých zvažují jeho nasazení právě kvůli astmatu.
Shrnutí a závěr
Omalizumab lze podle poznatků publikovaných v přehledovém článku užívat coby doplňkovou léčbu alergenové imunoterapie jak v perorální, tak subkutánní formě. V obou případech může tato anti-IgE protilátka přispět k rychlejší úlevě od symptomů alergie, zlepšit účinnost a snášenlivost alergenové imunoterapie a snížit riziko nežádoucích reakcí na léčbu. Autoři článku ovšem podotýkají, že optimální dávkování omalizumabu v rámci doplňkové léčby, doba jeho užívání, přesná specifikace pacientů, kteří z tohoto postupu budou nejvíce profitovat, i hodnocení dlouhodobého efektu uvedené léčby vyžadují podrobnější rozbor všech uvedených faktorů.
(pak)
Zdroje:
- Omalizumab Add-on Offers Benfit in Efficacy and Improving Tolerability of Allergen Immunotherapy. 3. prosince 2021, Medscape Network Medical News. Dostupné na https://www.univadis.com/viewarticle/omalizumab-add-on-offers-benefit-in-efficacy-and-improving-tolerability-of-allergen-immunotherapy-88b7006d-9abb-4491-af6a-897d899e31c9.
- Dantzer J. A., Wood R. A. Update on omalizumab in allergen immunotherapy. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2021 Dec 1; 21 (6): 559–568; doi 10.1097/ACI.0000000000000781. PMID: 34419967. Dostupné na https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34419967/.