;

Novinky

Dvouletá úspěšná léčba mnohočetného myelomu režimem ixazomib, lenalidomid, dexametazon

26. 5. 2021 | Kazuistiky Hematoonkologie

Autoři kazuistiky: MUDr. Eva Havlová, MUDr. Alexandra Jungová, Ph.D.

Anamnéza a stanovení diagnózy


Muž narozený v roce 1954 byl vyšetřen na interním oddělení pro těžkou anémii (hemoglobin 48 g/l) s mírnými projevy anemického syndromu. Pacient neměl v anamnéze žádné interní onemocnění, pouze v roce 2014 prodělal tříštivou zlomeninu hrudních obratlů. V dubnu 2016 mu byl diagnostikován symptomatický mnohočetný myelom stadia III. Poměr neklonálních/klonálních FLC (volných lehkých řetězců imunoglobulinu) byl ≥ 100 a v kostní dřeni bylo zjištěno 95 % klonálních plazmocytů. Pacient neměl hyperkalcémii, selhání ledvin ani kostní změny. Cytogenetické vyšetření ukázalo monosomii chromozomu 13 a hyperdiploidii. Výkonnostní stav pacienta v době diagnózy dle škály ECOG byl hodnocen jako 0, tedy plně aktivní a schopný všech běžných aktivit.


První linie léčby


V dubnu 2016 byla zahájena 1. linie léčby režimem VTDj (bortezomib, thalidomid, dexametazon). Terapie proběhla bez závažnější toxicity a bez nutnosti redukce dávek. Bylo dosaženo parciální remise. V listopadu 2016 pacient podstoupil autologní transplantaci krvetvorných buněk (SCT) s předtransplantačním režimem vysokodávkovaného melfalanu. Po transplantaci nicméně přetrvávala vysoká hladina M-proteinu (34 g/l v únoru 2017) následovaná časnou progresí onemocnění. Laboratorní známky časné progrese byly patrné již v říjnu 2016. Tandemovou autologní SCT pacient odmítl.


Druhá linie léčby


Pacient byl stále ve výkonnostním stavu bez omezení. Od srpna 2017 začal ve 2. linii léčby užívat lenalidomid 25 mg a dexametazon 20 mg a v prosinci 2017 mu byl nasazen ixazomib (hned po schválení úhrady ze zdravotního pojištění) v režimu IRD. Dále pacient užíval pantoprazol, kyselinu acetylsalicylovou 100 mg v tromboprofylaxi, aciklovir, kyselinu zolendronovou a kalcium s vitaminem D3. Podstoupil celkem 19 cyklů režimu IRD bez závažných projevů toxicity. V únoru 2018 byla snížena dávka lenalidomidu na 10 mg/den z důvodu infekčních komplikací. Při léčbě bylo dosaženo parciální remise.

V září 2018 se pacient z osobních důvodů nedostavil na plánovanou kontrolu. Ta proběhla až v říjnu 2018, kdy bylo zjištěno zvýšení M-proteinu na 13,2 g/l oproti hodnotě 8,7 g/l v srpnu 2018. Režim IRD pokračoval beze změny dávky a v listopadu 2018 byl zaznamenán opětovný pokles M-proteinu na 8,5 g/l.


Léčba režimem IRD probíhá už téměř 2 roky. Pacient je stále ve velmi dobré parciální remisi s dobrou kvalitou života. V říjnu 2019 ukázala laboratorní vyšetření normální parametry krevního obrazu, M-protein 4,7 g/l a index kappa/lambda 4,87. Režim IRD umožňuje pacientovi ambulantní léčbu s menším počtem kontrol u lékaře. To pomáhá udržovat jeho dobrý fyzický i psychický stav.


Závěr


Ixazomib podávaný v režimu s lenalidomidem a dexametazonem ve 2. linii léčby mnohočetného myelomu u 66letého muže vedl k parciální remisi onemocnění, která k datu posledního vyšetření přetrvávala po dobu téměř 2 let. Pacient si zachoval výborný výkonnostní stav a dobrou kvalitu života, k níž přispívá i ambulantní podávání terapie.

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Pondělí 06.05.2024

Kardiovaskulární prognóza u nealkoholového postižení jater se steatózou

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři