ECDC zveřejnilo nejnovější údaje o antibiotické rezistenci
Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) upozorňuje, že spotřeba antibiotik a antibiotická rezistence jsou v Evropě i nadále příliš vysoké. Odborníci varují, že rezistence je problematická zejména u vankomycinu a karbapenemů.
Příklady problematických infekcí
ECDC se problematice antibiotické rezistence a účinnosti antibiotik věnuje dlouhodobě, aktuálně i formou digitální kampaně, která má zvýšit povědomí o tomto tématu mezi odbornou i laickou veřejností. Údaje z roku 2019, uveřejněné v listopadu 2020, se týkají antibiotik podávaných v poslední linii a ukazují, že procento případů rezistence na vankomycin u infekcí postihujících krevní oběh vyvolaných Enterococcus faecium se v letech 2015 až 2019 zdvojnásobilo. U karbapenemů je v některých evropských zemích pozorována více než 10% rezistence u infekcí vyvolaných Klebsiella pneumoniae. Ještě vyšší hodnoty byly zjištěny u Pseudomonas aeruginosa a rodu Acinetobacter.
Rezistence i vysoká spotřeba antibiotik se týkají všech států, problematičtější je východní a jižní Evropa
Spotřeba antibiotik v ambulantním i nemocničním sektoru se v jednotlivých zemích EU značně liší a nelze nalézt jednotný trend ve všech evropských státech. Výjimkou jsou polymyxiny, zejména kolistin, s nárůstem spotřeby v nemocničním sektoru mezi roky 2010 a 2019.
ECDC upozorňuje, že snaha o snížení spotřeby antibiotik v neopodstatněných případech by neměla zůstat v pozadí kvůli současné pandemii covidu-19 a odborníci by měli i nadále věnovat pozornost jak prevenci infekčních onemocnění, tak kontrolním mechanismům na poli užívání antibiotik.
(pak)
Zdroj: Antimicrobial resistance and consumption remains high in the EU/EEA and the UK, according to new ECDC data. Tisková zpráva ECDC, 18. listopadu 2020. Dostupné na https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/Press-release-EAAD-2020.pdf.