Epidemiologické charakteristiky u dětských pacientů s COVID-19
Čínská retrospektivní analýza se zaměřila na různé epidemiologické ukazatele u dětí s onemocněním způsobeným koronavirem SARS-CoV-2.
Popis studie a zjištěné poznatky
Do retrospektivní analýzy byly zahrnuty děti ve věku 0–18 let, které byly v období od 16. ledna 2020 do 8. února 2020 evidovány Čínským centrem pro kontrolu a prevenci nemocí jako pacienti s onemocněním COVID-19. Mezi 2 143 dětskými pacienty bylo zaznamenáno 731 (34,1 %) laboratorně potvrzených případů infekce COVID-19 a 1 412 (65,9 %) případů s podezřením na tuto nákazu.
Za suspektní byly považovány děti, které patřily do rizikové skupiny pacientů z hlediska kontaktů či lokálního výskytu epidemie a došlo u nich k výskytu dvou obtíží z tohoto spektra:
a) horečka, respirační obtíže, trávicí problémy, únava,
b) laboratorně zjištěné fyziologické nebo snížené hodnoty leukocytů se změnami počtu lymfocytů či zvýšení CRP,
c) abnormální nález na rentgenu hrudníku.
Potvrzené případy byly definovány jako pacienti, u nichž výtěr z nosohltanu či krevní testy prokázaly přítomnost nukleové kyseliny koronaviru SARS-CoV-2.
U více než 90 % dětí byl průběh nemoci asymptomatický, mírný nebo středně závažný. Medián nástupu nemoci činil 2 dny. Na počátku epidemie byl patrný rychlý nárůst případů onemocnění COVID-19 a s postupem času docházelo k postupnému setrvalému snižování počtu pacientů.
Shrnutí a závěr
Dosavadní poznatky ukazují, že onemocnění COVID-19 se vyskytuje u dětí všech věkových kategorií, přičemž mezi chlapci a dívkami nejsou pozorovány statisticky významné rozdíly. Klinický průběh u sledovaných pediatrických pacientů byl méně závažný než u dospělých. Důvodem může být méně příležitostí přijít do styku s patogenem a nakaženými osobami, menší senzitivita vůči koronaviru SARS-CoV-2 s ohledem na jiné vlastnosti angiotenzin konvertujícího enzymu 2 (ACE2), považovaného za buněčný receptor důležitý pro vstup koronaviru, či častější výskyt respiračních onemocnění u dětí v zimním období, a tedy vyšší hladina protilátek u dětské populace. V neposlední řadě mohou být příčinami méně závažného klinického průběhu nezralost dětského imunitního systému a odlišné reakce v porovnání s dospělou populací.
(pak)
Zdroj: Dong Y., Mo X., Hu Y. et al. Epidemiological characteristics of 2143 pediatric patients with 2019 coronavirus disease in China. Pediatrics 2020; doi: 10.1542/peds.2020-0702. Dostupné na https://pediatrics.aappublications.org/content/pediatrics/early/2020/03/16/peds.2020-0702.full.pdf.