;

Novinky

Guaifenesin v léčbě fibromyalgie

24.10.2019 | Aktuality Neurologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Americké Centrum pro léčbu fibromyalgie shrnuje poznatky k využití guaifenesinu v léčbě fibromyalgie.

Úvod

Fibromyalgie je progresivní chronický nezánětlivý bolestivý muskuloskeletální syndrom, při kterém pacienti udávají nejčastěji bolesti svalů, šíje, ramen a zad. Nemocní často trpí poruchami spánku a udávají pocit ztuhlosti po probuzení. Intenzita bolesti se může měnit v závislosti na fyzické námaze či stresu. Fibromyalgie je považována za dědičné onemocnění, jehož diagnostika bývá obtížná. Lékaři nemají k dispozici diagnostické laboratorní testy a pacienti se často setkávají s tím, že jejich obtíže jsou považovány za chronickou únavu, myofasciální bolesti či syndrom dráždivého tračníku. Fibromyalgie nemá jednoznačné symptomy, a příznaky onemocnění se navíc mohou různě kombinovat a postihovat centrální nervový systém, muskuloskeletální systém, gastrointestinální a urogenitální trakt či kůži.

Léčba a guaifenesin

Po desítky let užívali pacienti s fibromyalgií léky určené k léčbě dny – urikosurika. V současné době se od jejich podávání ustupuje a lékaři při léčbě kromě mnoha dalších léčivých přípravků využívají také guaifenesin. Guaifenesin nemá závažné nežádoucí účinky a je vhodný i pro dětské pacienty. Počáteční dávka je obvykle 300 mg dlouho působícího guaifenesinu dvakrát denně po dobu jednoho týdne. Pokud se pacienti po týdnu terapie cítí hůře, svědčí to o správně nastaveném dávkování a počáteční dávka 300 mg guaifenesinu zůstává beze změny. Takto nastavený režim je vyhovující přibližně pro 20 % pacientů. Pokud se symptomy fibromyalgie nezhorší, přistupuje se k navýšení dávky na 600 mg guaifenesinu dvakrát denně. Změna stavu při tomto dávkování je pozorována přibližně u 80 % pacientů, zbývající část vyžaduje další navýšení dávky. K tomu by mělo docházet postupně a po měsíci léčby, kdy není patrná úprava stavu, by měl pacient užívat 1 800 mg guaifenesinu. Zhoršení a zintenzivnění symptomů nejsou při užívání guaifenesinu považovány za nežádoucí účinek léčby, ale za známku že se stav pacienta začne postupně zlepšovat.

 

Závěrečná doporučení

Při užívání guaifenesinu je nutné brát v potaz, že salicyláty včetně aspirinu blokují účinek guaifenesinu při léčbě fibromyalgie. Pacienti by proto měli pečlivě sledovat příbalové letáky všech léčivých přípravků, doplňků stravy, vitaminových přípravků i kosmetických produktů. Paracetamol, který se užívá k tlumení bolesti, účinky guaifenesinu nijak neovlivňuje.
Autoři článku upozorňují, že zdrojem guaifenesinu by neměly být léky určené na kašel, neboť mohou obsahovat další účinné látky a vyvolat nežádoucí účinky. Přípravky obsahující výhradně guaifenesin nemají závažné nežádoucí účinky a nejsou známé ani lékové interakce.

(pak)

Zdroj: St. Amand R. P. THE GUAIFENESIN PROTOCOL – TREATING FIBROMYALGIA. Dostupné na http://www.fibromyalgiatreatment.com/the-guaifenesin-protocol.html.

 

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Neděle 20.04.2025

Kardiovaskulární prognóza u nealkoholového postižení jater se steatózou

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři