Infekce a mrtvice: nové souvislosti představeny v časopise Stroke
Infekční onemocnění mohou být podle nové studie spouštěči cévní mozkové příhody. Autoři uvádějí, které infekce jsou v tomto směru nejrizikovější.
Záznamy o infekcích a mozkových příhodách pod lupou
Zdrojem dat pro analýzu byly americké databáze se záznamy o hospitalizovaných pacientech a pacientech z urgentního příjmu z let 2006 až 2013. Autoři se zaměřili na souvislosti mezi prodělanými infekcemi a následnou akutní mozkovou příhodou a intracerebrálním či subarachnoidálním krvácením. Pozornost byla zaměřena na kožní infekce, infekce močových cest, sepsi, infekce v oblasti břicha a respirační infekce v době 7 dní až 4 měsíců před výskytem mozkové příhody.
Po infekci je mozek v ohrožení
Američtí lékaři zjistili, že každá uvedená infekce představuje zvýšené riziko pro rozvoj mozkové příhody, přičemž za nejrizikovější byly označeny infekce močových cest (OR 5,32; 95% CI = 3,69–7,68) prodělané v období 7 dní před cévní mozkovou příhodou. U intracerebrálního krvácení byly kromě močových infekcí shledány rizikovými také sepse a respirační infekce. U subarachnoidálního krvácení byla nejčastěji pozorována souvislost s infekcemi respiračního traktu.
Zohlednění rizikových faktorů v praxi
Zjištěné poznatky o možných rizikových faktorech cévní mozkové příhody by mohly mít podle autorů analýzy dopad na způsob léčby rizikových pacientů, například co se týče očkování, antibiotické léčby či antitrombotické terapie. Při posuzování rizika mrtvice je vhodné zohlednit nejen zavedené aspekty, ale také nové poznatky týkající se souvislostí s prodělanými infekcemi.
(pak)
Zdroj: Sebastian S., Stein L. K., Dhamoon M. Infection as a Stroke Trigger: Associations Between Different Organ System Infection Admissions and Stroke Subtypes. Stroke 2019. 50.10.1161/STROKEAHA.119.025872. Dostupné na https://www.researchgate.net/publication/334066504_Infection_as_a_Stroke_Trigger_Associations_Between_Different_Organ_System_Infection_Admissions_and_Stroke_Subtypes.