Intermitentní terapie Eligardem u vysokorizikového pacienta s karcinomem prostaty po RAPE
Intermitentní terapie Eligardem u vysokorizikového pacienta s karcinomem prostaty po RAPE
Léčba
Případ dokumentuje management léčby vysoce rizikového pacienta po iniciální kurativní operaci s následnou IMRT před 10 lety. Intermitentní hormonální terapie Eligardem (leuprorelin 2. generace), který je určen k léčbě vysoce rizikového nemetastatického hormonálně závislého nádorového onemocnění prostaty v kombinaci s radioterapií, probíhala bez vedlejších nežádoucích účinků, lék byl velmi dobře tolerován a pacient je ve sledovaném období bez metastáz základního onemocnění.
Osobní anamnéza
Pacient je obézní hypertonik s chronickou ischemickou chorobou srdeční, nekuřák. V září 2017 mu byl proveden aortokoronární bypass. Z interní medikace užívá trvale Furosemid, Amlodipin a Anopyrin. Urologem je sledován pro bilaterální cysty ledvin, stresovou inkontinenci a karcinom prostaty.
Objektivní vyšetření
Pacient byl při vyšetření orientovaný, spolupracující, anikterický a eupnoický. V somatickém nálezu byla hlava i krk bez patologie, poslechový nález na srdci a plicích v normě, břicho bylo měkké, prohmatné, palpačně nebolestivé, bez hepatosplenomegalie, tapottement byl oboustranně negativní. Inguiny byly volné bez vyklenutí, na dolních končetinách nebyly nalezeny otoky, zánětlivé změny či varikozity.
Průběh terapie
V roce 2011 byl diagnostikován karcinom prostaty s laboratorní hodnotou prostatického specifického antigenu (PSA) 27 µg/l. Následně byla u pacienta realizována radikální laparoskopická prostatektomie s lymfadenektomií (RAPE, LYE). Novotvar byl klasifikován jako lokálně pokročilý s šířením do močového měchýře a rekta, přítomny byly rovněž metastázy v regionálních lymfatických uzlinách (pT4pN1M0).
V květnu 2012 následovala radioterapie s modulovanou intenzitou svazku (IMRT, intensity modulated radio therapy) v celkové dávce 80 Gy a bylo zahájeno podávání analog luteotropního releasing hormonu (LHRH), trvající do května 2014, hodnoty PSA byly trvale nízké. Dle monitorovaných hodnot PSA byla u pacienta v roce 2017 iniciována šestiměsíční terapie Eligardem 45, v dalších letech pak pokračovala antiandrogenní terapie intermitentně. V roce 2018 prodělal pacient transuretrální resekci močového měchýře pro novotvar, který byl hodnocen jako benigní. Léčba Eligardem 45 byla zopakována od září 2020. Komplikací IMRT léčby byla u pacienta chronická postradiační cystitida s bilaterálním vezikoureterálním refluxem s nutností léčby Furolinem, nález má tendenci regredovat. Inkontinence je řešena farmakologicky Emselexem s dobrým efektem.
Závěr
Případ dokumentuje management léčby vysoce rizikového pacienta po iniciální kurativní operaci RAPE s LYE s následnou IMRT před 10 lety. Intermitentní hormonální terapie leuprorelinem 2. generace, který je určen k léčbě vysoce rizikového nemetastatického hormonálně závislého nádorového onemocnění prostaty v kombinaci s radioterapií, probíhala bez vedlejších nežádoucích účinků, lék byl velmi dobře tolerován a pacient je ve sledovaném období bez metastáz základního onemocnění.