;

Novinky

Jak má podle Nejvyššího soudu vypadat tzv. informovaný souhlas pacienta

20. 3. 2023 | Právo Všechny specializace

Pokud se člověk chystá na nějaký medicínský zákrok, musí být informován o podmínkách a rizicích připravovaného výkonu. Jakou formu a obsah má takové poučení pacienta mít, to v rámci konkrétního případu upřesnil Nejvyšší soud.

Každá operace má svá rizika. S těmi jsou před zákrokem pacienti seznámeni a poté musí k výkonu dát tzv. informovaný souhlas. Objasnit možná rizika má lékař jednak ústně a někdy pak nemocný obdrží k podpisu i písemný, často několikastránkový dokument. Přesto může, pokud se při operaci nebo po ní vyskytnou komplikace, dojít k žalobě pacienta. Jak má tedy zdravotnické zařízení postupovat, aby správně splnilo povinnost informovaného souhlasu?  

Hlavní je dialog

Nejvyšší soud (NS) je přesvědčen, že zásadní je v případě poskytování informovaného souhlasu ústní pohovor lékaře s pacientem. Souhlas musí pacient samozřejmě poskytnout svobodně a na základě vyhodnocení všech zásadních informací souvisejících s operací. Ty by měl mít dotyčný k dispozici ve srozumitelné formě a měly by v rozumné míře obsahovat údaje i o rizicích a komplikacích. Rozsah a obsah těchto informací pak závisí na typu zákroku a na zdravotním stavu pacienta.

 

Jen formálně není správně

Písemnou formu informovaného souhlasu pacienta předpokládá zákon podle NS jen u určitých zákroků, u ostatních je dostačující ústní souhlas. Většina zdravotnických zařízení ale ve snaze chránit se před případnými žalobami vyžaduje souhlas k zákroku i písemně. To však podle NS může být rizikem, pokud jde pouze o více či méně formální proceduru. Pacient často jen podepíše standardizovaný formulář, kterému mnohdy nerozumí, aniž by se mu dostalo řádného ústního podání o tom, co ho čeká nebo co se může při operaci stát. Podle NS ale nelze v takovém případě hovořit o řádném výkonu práva na sebeurčení pacienta.

 

Možnost pochopit

Nenahraditelný tedy z pohledu NS zůstává pohovor nemocného s lékařem, i když poskytovatel zdravotní péče na žádost pacienta či z vlastní iniciativy přistoupí k písemnému poučení a vyjádření souhlasu. Hlavní by měla být snaha zpřístupnit komunikaci tak, aby se pacienti mohli odborníků bez rozpaků ptát na vše, co potřebují nebo chtějí vědět. Každý člověk před operací by podle NS měl znát vše o svém zdravotním stavu, fakta o navrženém léčebném postupu i o předpokládaných výsledcích a rizicích. To vše v takové podobě, aby pochopil podstatu informací, a mohl tak víceméně erudovaně vyjádřit souhlas či nesouhlas se zákrokem.

 

(nov)

 

Zdroj: Nejvyšší soud vyložil, jak má vypadat souhlas pacienta se zákrokem. Klíčový je ústní pohovor. Česká justice. 2. 3. Dostupné na https://www.ceska-justice.cz/2023/03/nejvyssi-soud-vylozil-jak-ma-vypadat-souhlas-pacienta-se-zakrokem-klicovy-je-ustni-pohovor/.

 

Foto: Pixabay.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Pondělí 29.04.2024

Může vapování pomoci motivovaným dospělým přestat kouřit?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři