;

Novinky

Jak si vedla antihypertenziva v roce 2019?

15. 3. 2021 | Aktuality Angiologie Farmakologie Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil údaje plynoucí z hlášení nežádoucích událostí spojených s antihypertenzní léčbou. Bylo jich celkem 160. Čeho se týkala konkrétně?

Většina (88 hlášení) se týkala léčiv ovlivňujících renin-angiotenzinový systém, dalšími nejpočetněji zastoupenými skupinami jsou beta-blokátory (25 hlášení) a diuretika (23 hlášení). Menší zastoupení měla skupina blokátorů kalciových kanálů (15 hlášení).

Nejčastější hlášení: hříšníci, nebo často využívané léky?

Ze skupiny léčiv ovlivňujících renin-angiotenzinový systém byla nejčastěji nahlášena kombinace sakubitril/valsartan (26 hlášení), dále ramipril (15 hlášení), perindopril (12 hlášení), kombinace amlodipin/indapamid/perindopril (8 hlášení) a kombinace amlodipin/perindopril (7 hlášení).U kombinace sakubitril/valsartan bylo zaznamenáno široké spektrum nežádoucích účinků, přičemž nejvíce hlášení se týká rozvoje dušnosti či kašle (5 případů), poruchy srdečního rytmu (5 případů) a hypotenze (4 případy). U ramiprilu byla situace jiná: v šesti případech byla hlášena nedostatečná účinnost a dále očekávané nežádoucí účinky jako kašel, poruchy srdečního rytmu nebo podráždění sliznice ústní dutiny.Hlášení týkající se léčivé látky perindopril zahrnovala zejména kašel a dušnost, otok dolních končetin a pocit svědění kůže. Pro kombinaci amlodipin/indapamid/perindopril byl nejčastěji hlášen otok obličeje a dolních končetin a pro kombinaci amlodipin/perindopril pocit svědění kůže, vyrážka a srdeční dysrytmie.

Žádná překvapení se nekonala

Uvedené reakce patří u jednotlivých léčivých látek či jejich kombinací mezi známé a očekávané nežádoucí účinky. Ze skupiny beta-blokátorů bylo přijato celkem 11 hlášení na bisoprolol a 8 hlášení na metoprolol. Mezi nejvíce zastoupené nahlášené nežádoucí účinky uvedených léčivých látek patří únava a přechodné zhoršení symptomů srdečního selhání, které patří mezi všeobecně zcela známé nežádoucí účinky beta-blokátorů. Pro skupinu diuretik bylo nejvíce hlášení přijato na léčivou látku furosemid, a to celkem 17 hlášení. Nejčastěji byly hlášeny poruchy srdečního rytmu (5 případů), závrať (4 případy) a průjem (3 případy), které rovněž patří mezi očekáváné nežádoucí účinky.

(pez)

Zdroj: Nežádoucí účinky léčiv. Farmakovigilance. 13. ročník 4/2020. Informační zpravodaj (Státní ústav pro kontrolu léčiv). Dostupné na https://www.sukl.cz/sukl/informacni-zpravodaj-nezadouci-ucinky-leciv-4-2020.

 

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Čtvrtek 25.04.2024

Věděli byste, jaké jsou v současnosti cílové hladiny LDL-cholesterolu u pacientů s odlišným kardiovaskulárním rizikem?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři