Jak snížit riziko rozvoje demence?
Demencí trpí celosvětově přibližně 50 milionů osob. Do roku 2050 se jejich počet podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) ztrojnásobí. Opatření přispívající ke snížení rizika demence představuje WHO v Guidelines on risk reduction of cognitive decline and dementia.
Rostoucí počet pacientů s demencí představuje významný zdravotnický i socioekonomický problém. Důležitou součástí boje s rostoucím počtem případů demence je podle WHO pozornost věnovaná modifikovatelným rizikovým faktorům, a tedy snižování rizika rozvoje demence.
Doporučení WHO: kognitivní trénink ano, antidepresiva rutinně nikoliv
WHO uvádí, že užívání vitamínů B a E a polynenasycených mastných kyselin by nemělo být doporučováno jako způsob, jak snížit riziko kognitivních poruch. Materiál WHO se zaměřuje na komplexní přístup, do kterého patří kognitivní trénink, ukončení kouření, nutriční poradenství či léčba komorbidit. V souvislosti s doporučením ukončení kouření je podle WHO nutné zdůrazňovat také další zdravotní benefity tohoto kroku. U kognitivního tréninku se doporučuje, aby se mu věnovaly starší osoby s normálními kognitivními funkcemi i lidé, kteří trpí lehkými kognitivními poruchami.
WHO na základě nejnovějších poznatků naopak nedoporučuje podávání antidepresiv s cílem snížit riziko rozvoje kognitivních poruch a demence u osob s normálními nebo mírně narušenými kognitivními funkcemi. Spoléhat se nelze ani na sluchové pomůcky, pro jejichž používání v rámci prevence demence není k dispozici dostatek důkazů.
(pak)
Zdroj: Risk reduction of cognitive decline and dementia. WHO Guidelines. Dostupné na https://www.who.int/mental_health/neurology/dementia/guidelines_risk_reduction/en/.