Kardiovaskulární onemocnění v číslech: problémem není jen obezita
Aktuální statistiky vydané Evropskou kardiologickou společností ukazují rizika kardiovaskulárních onemocnění v jednotlivých zemích a zabývají se mimo jiné dostupností kardiologické péče.
Prezentované statistiky vycházejí z údajů Evropské kardiologické společnosti (ECS), která využívá řadu zdrojů, jako jsou Světová zdravotnická organizace, Institut pro zdravotnickou metriku a hodnocení, Světová banka či informace od jednotlivých členských států ECS.
Hlavním problémem je nárůst obezity
Nejvíce alarmujícím údajem stran těchto rizik je rostoucí prevalence obezity (index tělesné hmotnosti ≥ 30) a diabetu napříč sledovanými zeměmi, která se v posledních 30 letech zdvoj- až ztrojnásobila. Naopak proměnlivý pokles prevalence hypertenze, kuřáctví a konzumace alkoholu patří ve zprávě ECS k pozitivnějším výstupům. Prevalence rizikových faktorů hypertenze a diabetu je podle aktuálních statistik vyšší ve středněpříjmových zemích než ve vysokopříjmových státech. Ve středněpříjmových zemích jsou více než trojnásobně vyšší hodnoty ukazatele DALY (disability-adjusted life years), který hodnotí ztracená léta života v důsledku nemoci, v tomto případě kardiovaskulárního onemocnění. Středněpříjmové země převyšují ty vysokopříjmové také při srovnání kardiovaskulární mortality.
Dostupnost péče se v Evropě liší
Zpráva ECS poukazuje také na rozdíly v dostupnosti kardiologické péče. Ve středněpříjmových státech je v tomto segmentu péče značný nedostatek zdrojů, a to jak s ohledem na počet lékařů, tak technologické vybavení. Za největší problém na poli kardiovaskulárních onemocnění je ovšem považována právě rostoucí prevalence obezity a diabetu.
(pak)
Zdroj: Timmis A., Townsend N., Gale C. P. et al. European Society of Cardiology: Cardiovascular Disease Statistics 2019. Eur. Heart J. 2019 Dec 10; pii: ehz859, doi: 10.1093/eurheartj/ehz859. Dostupné na https://academic.oup.com/eurheartj/advance-article/doi/10.1093/eurheartj/ehz859/5670482#186986203.