Kognitivní poruchy související s onemocněním rakovinou prostaty
Výzkum publikovaný v BMJ Supportive & Paliative Care podporuje tezi, že subjektivní obavy z kognitivních poruch souvisejících s rakovinou (CRCI) mají na pacienty s rakovinou prostaty (PCa) větší dopady než objektivní výsledky.
Prospektivní analýza zahrnovala 24 nových pacientů s PCa. Během prvních 12 měsíců léčby podstoupili androgenní deprivační terapii (ADT) a radiační terapii (RT). Poté účastníci dokončili subjektivní a objektivní hodnocení zdravotního stavu, mimo jiné spánku, nespavosti, únavy, deprese a úzkosti.
Špatné spaní
Výsledky ukázaly, že 29 % pacientů prokázalo objektivní zhoršení, zatímco u dalších 29 % došlo během prvního roku léčby k významnému subjektivnímu poklesu kognitivních funkcí. Muži, kteří během roční terapie zažívali kognitivní poruchy, trápil hlavně spánek. Trpěli nespavostí, nízkou celkovou dobou spánku nebo jeho špatnou kvalitou.
Pozor na pocity pacientů
Autoři výzkumu tvrdí, že zlepšení spánku, zejména za pomoci kognitivně-behaviorální terapie nespavosti, by mohlo být zásadní pro zmírnění kognitivních poruch souvisejících s rakovinou prostaty (CRCI).
Zjištění naznačují, že lékaři by měli být ostražití, pokud jde o subjektivní obavy pacientů. Jejich pocity ohledně psychického stavu mohou mít dopad na výsledky jejich léčby.
(nov)
Zdroj: Mason H. Cancer-related cognitive impairment in men with prostate cancer. Univadis. 9. 8. 2021. Dostupné na https://www.univadis.com/viewarticle/cancer-related-cognitive-impairment-in-men-with-prostate-cancer-4cfa1efb-5857-3c71-8cd4-1d315bfba69f?utm_content=4657446&sso=true&utm_medium=email&utm_term=&uac=121639BT&ecd=mkm_ret_210814_unibow_BOWGLOBAL_4657446&utm_source=&utm_campaign=best%20of%20the%20week.
Foto: Pixabay.com