;

Novinky

Kombinační farmakoterapie u hyperaktivního močového měchýře neurogenní etiologie s výraznou nykturií

25.07.2024 | Kazuistiky Urologie

Pacientka s komorbiditou roztroušené sklerózy trpěla častým denním a nočním močením. Kombinace trospia a desmopresinu vedla k dobré kontrole potíží a nevyskytly se žádné nežádoucí účinky.

Anamnéza

Pacientka (48 let) trpí hyperlipidemií a relaps-remitentní formou roztroušené sklerózy. Byla léčena interferonem beta po dobu pěti let, nyní je ve stavu bez většího neurologického deficitu. V rámci gynekologické anamnézy prodělala jeden porod, užívala hormonální antikoncepci a absolvovala operaci pro cystu pravého ovaria. Alergie neguje. Matka byla léčena pro Crohnovu chorobu, otec trpěl hypertenzí a hyperlipoproteinemií. Sestra rovněž trpí hyperlipoproteinemií.

 

Nynější onemocnění

Pacientka trpí častým močením přes den, přibližně každé dvě hodiny, a udává urgentní mikce. V noci má potřebu mikce 4–5×. I když omezuje tekutiny, nevyspí se a je unavená. Hematurie je negativní. Nutnost tlačení při mikci neguje.

 

Rizikové faktory

Sclerosis multiplex na interferonu, hyperlipoproteinemie, občasné uroinfekty.

 

Objektivní vyšetření

Břicho je měkké, prohmatné, palpačně nebolestivé, bez patologické rezistence. Zevní genitál odpovídá normálnímu nálezu, descensus není. Ústí uretry je klidné, provedena kalibrace CH 22. Ultrazvukové vyšetření ledvin potvrdilo ledviny bilaterálně normálního tvaru a velikosti, bez dilatace kalichopánvičkového systému, malé cysty parenchymu, bez litiázy. Močový měchýř s normálním nálezem. Výsledky uroflowmetrického vyšetření: objem 210 ml; Qmax 20 ml/s; střední průtok 11 ml/s; normální křivka. Výsledky laboratorních vyšetření byly v normě, močový sediment s normálním nálezem.

 

Diagnóza

Hyperaktivní močový měchýř s nykturií.

 

Průběh terapie

Po dobu šesti týdnů byla pacientka léčena anticholinergní terapií krátkodobě působícím spasmolytikem (trospium). Byl pozorován efekt na denní močení a došlo k prodloužení intervalů mikce. Urgentní mikce se objevovala minimálně. Počet nykturií ale zůstal beze změny. Léčba byla doplněna desmopresinem v dávce 120 mg s velmi dobrým efektem, noční močení bylo ve frekvenci maximálně jedenkrát. Pacientka byla s kombinací spokojená a vedlejší účinky byly minimální. Obstipaci neguje. Nadále pokračuje v nastavené terapii.

 

Závěr

Léčba nykturie a hyperaktivního močového měchýře by měla vycházet ze správného pohledu na tyto obtíže. Po perorálním podání dosahuje medikace maximálních hladin za 1,5 hodiny, je nutná korekce tekutin večer. Medikace má větší antidiuretický účinek oproti přirozenému hormonu, účinek většinou přetrvává 8–12 hodin, při snížené kapacitě močového měchýře, jako v případě popisované pacientky, přidáme anticholinergikum. Terapie je při dodržení kritérií sledování bezpečná (je nutné kontrolovat hladiny sérových iontů).

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Středa 22.01.2025

Kardiovaskulární prognóza u nealkoholového postižení jater se steatózou

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři