Léčba deprese a poruchy spánku u pacienta s karcinomem
U čtyřiašedesátiletého muže s karcinomem plic se objevily psychické obtíže v době, kdy mu bylo diagnostikováno onkologické onemocnění. Lékař u něj před 3 lety diagnostikoval středně těžkou depresi.
U čtyřiašedesátiletého muže s karcinomem plic se objevily psychické obtíže v době, kdy mu bylo diagnostikováno onkologické onemocnění. Lékař u něj před 3 lety diagnostikoval středně těžkou depresi. Osobní, pracovní a rodinná anamnéza je bezvýznamná, jiné choroby neuvádí. Muž je celoživotním kuřákem.
Objektivní vyšetření
Pacient trpí ranními pesimy, během dne je v útlumu a pociťuje apatii. Lze u něho pozorovat hypobulii, má snížený zájem o okolní dění a neumí se z ničeho radovat. Suicidální tendence nejsou patrné. Pacient trpí rovněž poruchami spánku, které mohou depresivní ladění zhoršovat.
Antidepresivní terapie
Pacient aktuálně užívá antidepresiva sertralin, patřící mezi selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, a trazodon, antagonistu serotoninových 5-HT2 receptorů a inhibitor zpětného vychytávání serotoninu. Tento triazolopyridinový derivát je indikován k terapii depresivních poruch, včetně deprese spojené s úzkostí a poruchou spánku. Je pro něj typický rychlý nástup účinku trvající přibližně týden. Sertralin v dávce 50 mg užívá dvakrát denně (1–1–0), trazodon jedenkrát denně na noc (Trittico 150 mg).
Efekt terapie
U pacienta lze pozorovat jen částečný léčebný efekt antidepresiv, po úpravě poruch spánku se zmírnilo depresivní ladění. Vzhledem k jeho onkologickému onemocnění, které je zdrojem trvalého stresu, nemůže být efekt nastavené terapie absolutní. Užívaná antidepresiva nejsou pro pacienta zátěžová, dobře je toleruje bez toho, že by pozoroval významné nežádoucí účinky.