Migréna v těhotenství se pojí s mnoha riziky pro matku i dítě
Studie publikovaná v časopise Headache zabývající se souvislostmi mezi migrénou a těhotenskými komplikacemi naznačuje, že migréna může mít na průběh těhotenství negativní vliv.
Prevalence migrény v reprodukčním věku je vysoká a týká se i žen v období gravidity. Riziku těhotenských komplikací souvisejících s migrénou a negativním zdravotním dopadům na plod se ovšem věnuje jen malé množství odborných prací či studií. Cílem studie publikované v časopise Headache je analýza těchto souvislostí.
Dánská studie přináší důležité poznatky
V rámci studie bylo sledováno 22 841 těhotenství u žen trpících migrénou a 228 324 těhotenství u žen bez migrény. S migrénou se pojilo vyšší riziko těhotenské hypertenze (aPR = 1,5; 95% CI = 1,39–1,61) a potratu (aPR = 1,1; 95% CI = 1,05–1,15). Studie poukazuje také na vyšší prevalenci nízké porodní hmotnosti, předčasných porodů a císařských řezů u žen, které trpí migrénou. Děti, které byly v prenatálním období vystaveny záchvatům migrény u matky, čelí vyššímu riziku zdravotních komplikací v neonatálním a postnatálním období. Jedná se například o počet hospitalizací, včetně pobytu na jednotce intenzivní péče, o respirační potíže či febrilní křeče. Zvýšené riziko nebylo zjištěno u mozkové obrny a neprokázala se ani vyšší úmrtnost. Riziko komplikací nebylo u léčené migrény vyšší než u neléčené migrény – autoři studie konstatují, že negativní vliv migrény na zdravotní stav těhotné či plodu souvisí spíše se samotnou migrénou než s její léčbou.
(pak)
Zdroj:Skajaa N., Szépligeti S. K., Xue F., Sørensen H. T., Ehrenstein V., Eisele O., Adelborg K. Pregnancy, Birth, Neonatal, and Postnatal Neurological Outcomes After Pregnancy With Migraine. Headache 2019; 0: 1–11. Published online 09 May 2019; doi: 10.1111/head.13536. Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31069791.