Mirtazapin v terapii sexuální dysfunkce vyvolané podáváním antidepresiv typu SSRI
Sexuální dysfunkce patří mezi vedlejší účinky podávání inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu u pacientů s depresemi. Snížení kvality sexuálního života může ale přinášet nízkou adherenci k léčbě. Studie ukazují, že účinným řešením může být podávání mirtazapinu.
Úvod
Podávání inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) bývá spojeno s různými typy sexuální dysfunkce kvůli hormonální nerovnováze způsobené zvýšeným působením serotoninu na určitých receptorech. Incidence sexuální dysfunkce se mezi jednotlivými zástupci SSRI skupiny liší, u některých se ale pohybuje až v řádu několika desítek procent.Možným řešením je podávání antidepresiv s menším rizikem sexuální dysfunkce nebo augmentace terapie SSRI jiným antidepresivem. Mirtazapin je antidepresivum s vazebným profilem odlišným od většiny ostatních antidepresiv, protože blokuje postsynaptické serotoninové receptory 5-HT2 a 5-HT3 a díky jejich blokádě zabraňuje rozvoji nežádoucích serotoninergních účinků, mezi které patří sexuální dysfunkce.
Výsledky studií
Ozmenler et al. ve své studii hodnotili vliv augmentace mirtazapinem na sexuální dysfunkci vyvolanou podáváním antidepresiv typu SSRI u 49 ambulantně léčených pacientů. Studie trvala celkem 8 týdnů, pacientům byla ponechána původní dávka SSRI a k tomu jim byl přidán mirtazapin v dávce 15 mg/den na dobu jednoho týdne a následně 30 mg/den na zbytek studie.Augmentace mirtazapinem vedla k signifikantnímu zlepšení symptomů deprese i sexuální dysfunkce, přičemž 48,5 % pacientů (n = 16) na konci studie udávalo, že netrpí žádnou formou sexuální dysfunkce.K obdobným výsledkům dospěla také studie, kterou publikovali Atmaca et al. a v níž hodnotili augmentaci mirtazapinem u 20 ambulantně léčených pacientů. Na augmentaci příznivě zareagovalo 68,4 % pacientů, u nichž došlo k signifikantnímu poklesu ve skórovacích škálách pro symptomy deprese a sexuální dysfunkce.Kombinace mirtazapinu a SSRI byla přitom dobře tolerována, mezi nejčastější nežádoucí účinky patřila sedace, která byla pozorována u 6 pacientů, a příbytek na váze do 3 kilogramů, pozorovaný u 2 pacientů.
Závěr
Z výsledků dostupných studií vyplývá, že mirtazapin může být účinným a bezpečným řešením v terapii sexuální dysfunkce vyvolané podáváním SSRI u pacientů trpících depresí.
Zdroje:
1. Jing E., Straw-Wilson K. Sexual dysfunction in selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs) and potential solutions: A narrative literature review. Ment Health Clin. 2016 Jun 29; 6 (4): 191–196; doi: 10.9740/mhc.2016.07.191. Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29955469.2. Ozmenler N. K., Karlidere T., Bozkurt A. et al. Mirtazapine augmentation in depressed patients with sexual dysfunction due to selective serotonin reuptake inhibitors. Hum Psychopharmacol. 2008 Jun; 23 (4): 321–6; doi: 10.1002/hup.929. Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18278806. 3. Atmaca M., Korkmaz S., Topuz M., Mermi O. Mirtazapine augmentation for selective serotonin reuptake inhibitor-induced sexual dysfunction: a retropective investigation. Psychiatry Investig. 2011 Mar; 8 (1): 55–7; doi: 10.4306/pi.2011.8.1.55. Epub 2010 Nov 20. Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21519537.