Možnosti léčby rekurentní deprese s poruchou spánku
Kazuistika čtyřiapadesátileté pacientky dokládá účinnost sertralinu při léčbě rekurentní deprese.
Úvod
Kazuistika čtyřiapadesátileté pacientky dokládá účinnost sertralinu při léčbě rekurentní deprese. Žena s vícečetnými somatickými obtížemi v anamnéze, zahrnujícími poruchu funkce štítné žlázy, anémii, leukopenii, poruchu glukózové tolerance a revmatické obtíže, se s anxiózně-depresivní poruchou léčila již v letech 2007–2017. První obtíže udává zpětně už v roce 1998. Průběh nemoci byl velmi instabilní. V průběhu léčby byla diagnóza zpřesněna na rekurentní depresi. V uvedeném období užívala sertralin (50 mg denně), malou dávku alprazolamu (do 0,5 mg denně) a trazodon (25 mg) na noc, zkoušen byl i venlafaxin či escitalopram, ale bez efektu. Pacientka pracuje jako poštovní doručovatelka, žije sama a má dospělého syna.
Popis obtíží
V roce 2019 pacientka opět zaznamenala pokles nálady, úzkost a napětí, ke kterým se přidávaly palpitace a potíže se spánkem. Za příčinu svých obtíží označovala celkovou zátěž, stres a uspěchaný životní styl. Na začátku roku 2020 vyhledala odbornou pomoc.
Objektivní vyšetření
Pacientka byla při vyšetření orientovaná a lucidní a navazovala přiléhavý kontakt. Myšlení bylo souvislé a intelekt i mnestické funkce přiměřené. U pacientky byla patrná vyšší hladina úzkosti, která se zhoršovala v zátěžových situacích. Byla potvrzena diagnóza rekurentní depresivní poruchy, aktuálně se jednalo o lehkou až středně těžkou fázi.
Terapie – průběh a hodnocení
Po vyšetření byla zahájena antidepresivní terapie v kombinaci trazodon 25 mg večer a sertralin v dávce titrované na 50 mg denně. Bromazepan, který pacientce dříve nasadil prakticky lékař, byl postupně vysazen. Poruchy spánku se krátce po zahájení antidepresivní léčby upravily, a došlo tak k celkovému zklidnění pacientky a ústupu úzkosti. Pacientka dobře a trpělivě spolupracovala a v léčbu měla důvěru. Postupně došlo k plné remisi depresivní poruchy. Vhodné nastavení medikace, i již dříve podávané, umožnilo léčbu v ambulantním režimu, bez pracovní neschopnosti a při běžném pracovním nasazení pacientky.