;

Novinky

Nabízí vegetariánská strava ochranu před infekcí močových cest

25.03.2020 | Aktuality Gynekologie a porodnictví Infekční medicína Nefrologie Urologie

Za vznik zánětu močových cest jsou většinově zodpovědné patogenní kmeny E. coli. Ty se vyskytují například i v mase. Vědce tato skutečnost vedla k hypotéze, zda může vegetariánství snížit riziko vzniku uroinfekce. Výsledky studie byly publikovány na stránkách Scientific Reports.

Méně masa, méně E. coli

Většina případů infekce močových cest (IMC) je vyvolána gramnegativními patogeny, z nichž Escherichia coli (E. coli) je zodpovědná přibližně za tři čtvrtiny všech močových infekcí. E. coli se fyziologicky vyskytuje ve střevě jako součást mikrobiomu, za určitých podmínek se však může stát patogenní a v organismu vyvolat infekční onemocnění včetně IMC.Patogenní kmeny E. coli jsou hojně přítomny ve vnějším prostředí a k jejich zdrojům patří také maso, hlavně vepřové a drůbeží. Výzkumy odhalily, že tyto extrainstestinální kmeny E. coli vykazují mnoho virulentních faktorů, které nejsou přítomny u patogenních E. coli ve střevě člověka ani u běžných komenzálních nepatogenních E. coli. Analýza vzorků moči pacientů s IMC navíc v několika publikovaných výzkumech prokázala přítomnost kmenů E. coli nerozeznatelných od kmenů izolovaných z vepřového a drůbežího masa.Tato zjištění nabízí vědcům hypotézu, že absence masa ve stravě chrání vegetariány před zvýšenou expozicí patogenní E. coli, čímž se snižuje riziko vzniku IMC. Cílem prospektivní studie vědeckého týmu z Tchaj-wanu bylo tuto teorii ověřit.

Zkoumání asociace mezi stravou a IMC

Studie byla provedena na vzorku 9 724 buddhistů na Tchaj-wanu, u kterých byl po dobu 10 let sledován výskyt IMC. Účastníci byli na základě dotazníku týkajícího se stravovacích návyků rozděleni do skupiny vegetariánů (n = 3 257) a skupiny konzumentů masa (n = 6 467). V dotazníku účastníci zároveň odpovídali na otázky zaměřené na demografická data, anamnézu, kouření, pití alkoholu nebo fyzickou aktivitu.Celkově bylo během studie diagnostikováno 661 případů IMC, z toho 217 ve skupině vegetariánů a 444 ve skupině konzumentů masa. Využitím metody Coxovy regrese byly adjustovány faktory s potenciálním vlivem na výsledky, jako jsou věk, pohlaví a přidružená onemocnění včetně stavů s predispozicí k močovým infekcím.Vegetariánská strava byla asociována se snížením rizika IMC o 16 % (hazard ratio [HR]: 0,84; 95% confidence interval [CI]: 0,71–0,99). Spojení mezi vegetariánskou dietou a výskytem IMC bylo pozorováno zejména ve skupině žen (HR: 0,82; 95% CI: 0,69–0,99), nekuřáků (HR: 0,80; 95% CI: 0,67–0,95) a nekomplikovaných případů IMC (HR: 0,81; 95% CI: 0,68–0,98).

Strava chrání před IMC hlavně vegetariánky

Vegetariánská dieta byla ve srovnání se stravou obsahující maso asociována se signifikantně nižším rizikem IMC, zvláště u žen a nekuřáků. Hlavním důvodem je podle vědců nižší expozice vegetariánů extraintestinálním patogenním E. coli. Možný pozitivní vliv se přisuzuje rovněž skladbě vegetariánského jídelníčku. Vyšší podíl vlákniny má příznivý vliv na střevní mikroflóru a snižuje pH stolice, což může bránit růstu E. coli. Vyšší zastoupení ovoce a zeleniny může mít antimikrobiální a baktericidní účinky.

(svat)

Zdroj: Chen, Y., Chang, C., Chiu, T. H. T. et al. The risk of urinary tract infection in vegetarians and non-vegetarians: a prospective study. Sci Rep 10, 906 (2020). https://doi.org/10.1038/s41598-020-58006-6. Dostupné na: https://www.nature.com/articles/s41598-020-58006-6.

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Neděle 20.04.2025

Kardiovaskulární prognóza u nealkoholového postižení jater se steatózou

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři