Nástroje budoucnosti odhalující alergeny v jídle mají slibně nakročeno
Bojíte se jídla kvůli potravinové alergii? S novými technologiemi už možná nebudete muset.
Potravinové alergie se týkají odhadem asi 7,5 % světové populace. Znalost složení potravin je pro alergiky klíčová, ale i přes povinné uvádění všech alergenů na obalu mnoho lidí tápe, co se pod jednotlivými písmeny a číslicemi doopravdy skrývá. Pomoc nabízí nové technologie kombinované s aplikacemi.
Více chutí, více problémů
Ořechy, sezam, sója, ryby, mléko, korýši, lepek. To jsou jen některé alergeny, které mohou u senzitivních osob vyvolat alergickou reakci včetně život ohrožujícího anafylaktického šoku. Jen v USA je každý rok s alergií na potraviny ošetřeno na pohotovosti přes 200 tisíc lidí.
Potraviny pod skenerem
Není proto divu, že mnoho biotechnologických společností zaměřovalo v posledních letech svůj výzkum a vývoj na technologie, se kterými by alergici nemuseli složitě zjišťovat, jestli mohou danou potravinu beze strachu sníst. Zvláště potravinové skenery analyzující obsah alergenů se zdály být velmi slibné.
Na cestě k nahrazení laboratorní analýzy potravin uživatelsky přívětivou technologií je ovšem třeba překonat řadu úskalí. Zoltán Kovács, který se podílel na vývoji skenerů potravin v kanadské společnosti TellSpec, vysvětluje, že strava s velkým množstvím ingrediencí analýzu alergenů velmi ztěžuje. Přesto již dnes mohou alergici využít několik užitečných technologií a další velmi slibné jsou ve fázi vývoje.
Různé přístupy, stejný cíl
FoodMarble je technologie kombinující mobilní aplikaci s analyzátorem dechu, který zjišťuje koncentraci vodíku ve vydechovaném vzduchu, čímž se měří stupeň fermentace v trávicím systému. Její vývojáři slibují, že pravidelné zaznamenávání zkonzumovaných potravin a případných trávicích obtíží do aplikace spolu s prováděním pravidelných testů vzorků vzduchu pomohou uživateli identifikovat konkrétní potravinovou intoleranci.
Již dobře zavedená inovativní aplikace Nima pomocí snímačů úspěšně vyhledává bezlepkové a arašídové potraviny. Po dočasném výpadku provozu se brzy očekává její opětovné spuštění.
SensoGenic je zdravotnický prostředek využívající k detekci potravinových alergenů biosenzor. Tento digitální diagnostický analyzátor, jehož uvedení na trh se plánuje na rok 2022, dokáže nalézt různé potravinové alergeny a hlásí je uživateli zpět na chytrý telefon.
Projekt Abbie, na kterém spolupracuje Wyssův institut při Harvardově univerzitě s nadací KeepSmilin4Abbie, se nezaměřuje na detekci samotného alergenu, ale na včasné rozpoznání nastupující anafylaktické reakce. Tato technologie by měla v případě potřeby rovněž uživateli automaticky aplikovat epinefrin.
Koncept nanotechnologické společnosti Allerguard je zcela unikátní. Potravinové alergeny se totiž detekují nikoliv z jídla, ale z jeho vůně. Elektrochemické senzory přenosného gadgetu identifikují ve vzduchu molekuly alergenů a pomocí umělé inteligence se následně analyzuje chemická struktura celého jídla.
Ve fázi výzkumu se nachází rovněž patentované zařízení Allergy Amulet, které funguje na principu tzv. molekulárního imprintingu. Senzory zařízení jsou pokryty biliony nanodutin, které se v případě přítomnosti alergenu během jedné minuty navážou na jeho molekuly. Allergy Amulet, který se dá nosit jako náhrdelník nebo náramek, bude zprvu určen pro alergiky na burské oříšky a sóju.
Jezte jednoduše a udržitelně
Ačkoliv moderní technologie nepochybně lidem s potravinou alergií zlepšují život, problém rozhodně nevyřeší. Je potřeba volit potraviny s ohledem na udržitelnost potravinového řetězce a změnit celkový přístup k jídlu. Můžeme se inspirovat třeba profesorem Michaelem Pollockem z Kalifornské univerzity v Berkeley, který dlouhodobě nabádá k jednoduchému stylu stravování. Ten shrnuje současná doporučení takto: „Jezte menší porce kvalitního jídla převážně rostlinného původu.“
(svat)
Zdroj: The Best Technologies against Food Alergies. The Medical Futurist. 27. 5. 2021. Dostupné na https://medicalfuturist.com/best-tech-against-food-allergies/.
Foto: Pixabay.com