;

Novinky

Nervozita před menstruací

14.11.2019 | Aktuality Neurologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Potíží spojených s menstruací je široké spektrum. Jednou z nich je premenstruační syndrom. Právě  o něm se příliš často nemluví a ženy tak mohou mít pocit, že se jedná o normální, i když velmi nepříjemnou součást jejich života.

Prevalence PMS

Jelikož se premenstruační syndrom (PMS) nedá úplně jednoznačně potvrdit žádným testem a řada žen kvůli němu nevyhledá odbornou pomoc, je jeho skutečná incidence neznámá, nicméně jeho výskyt se předpokládá u 40–90 % žen. Pro většinu z nich PMS nepředstavuje zásadní omezení jejich denních aktivit, nicméně až 8 % amerických žen trpí stavem popisovaným jako premenstruační dysforická porucha (PMDD), jež významně negativně ovlivňuje nejméně jednu oblast jejich života (sexuální, společenské aktivity, škola/práce).

Projevy PMS

Pro správnou diagnózu se doporučuje zaznamenávat si příznaky alespoň v průběhu 2 cyklů. Potíže se objevují 2 týdny nebo i méně před krvácením a měly by odeznít nejpozději 2. den nového cyklu. Projevy PMS se dají rozdělit do 3 kategorií:

  • poruchy nálady – náhlé změny nálady, podrážděnost, deprese, úzkost, nervozita, zapomnětlivost, zmatenost, nespavost;
  • poruchy chování – chuť na sladké a obecně přejídání, plačtivost, zhoršená koncentrace, citlivost na hluk, změny ve snášenlivosti alkoholu;
  • změny fyzických funkcí – přírůstek na váze, bolest hlavy, palpitace, únava, závrať, nadýmání, citlivost prsou, zácpa nebo průjem.

Podle výzkumů patří k nejčastějším projevům PMS změny nálady, stres a nervozita, citlivost prsou, nadýmání, únava a otoky. U PMDD jsou více zdůrazněny úzkostné pocity na úkor poruch chování.

 

Terapeutické možnosti

Pacientky se mohou samy pokusit o zmírnění svých potíží těmito cestami:

  • Změna životního stylu. Udává se, že snížení příjmu sodíku, cukrů, kofeinu a alkoholu může mírnit otoky, podrážděnost a nadýmání, přidání polysacharidů (brambory, celozrnná mouka, banány, …) zlepší náladu.
  • Termoterapie. Pomáhá především při dysmenoree, nicméně s sebou nese praktická omezení.
  • Farmakoterapie. Nejčastěji se užívá paracetamol nebo ibuprofen, které jsou volně prodejné, nicméně zejména ibuprofen s sebou nese nežádoucí gastrointestinální potíže a ani jedno léčivo neřeší psychické potíže. Od těch může ulevit guaifenesin.

 

Guaifenesin

Jde o volně prodejné léčivo, které může snižovat emoční a psychické napětí a pocity úzkosti a má zklidňující působení. S úspěchem ho lze tedy podávat při nervozitě před menstruací. Pacientky je vhodné upozornit na nevhodnou kombinaci s alkoholem, tlumivými léky a léky na nachlazení, které obsahují guaifenesin, a možné negativní ovlivnění pozornosti. Bývá však dobře snášen, maximální denní dávka je 12 tablet. Guifenesin taktéž usnadňuje vykašlávání a má myorelaxační účinek na kosterní svalstvo.

(mir)

Zdroj:

  1. Pray W. S., Pray J. J. Menstrual Cycle-Related Discomforts. US Pharmacist 2005; 30 (9). Dostupné na https://www.medscape.com/viewarticle/513070.
  2. Guajacuran, souhrn údajů o přípravku. Dostupné na http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0094234&tab=texts.

 

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Neděle 20.04.2025

Kardiovaskulární prognóza u nealkoholového postižení jater se steatózou

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři