Nová doporučení k léčbě gynekomastie podle EAA
Evropská andrologická akademie (EAA) vydala nové guidelines s aktuálními doporučeními k diagnostice a léčbě gynekomastie.
Gynekomastie je častým stavem s prevalencí 32 až 65 % v závislosti na věku a diagnostických kritériích. V období puberty se stav v 90 % případů samovolně upraví během 24 měsíců, u mužů ve vyšším věku je ovšem v polovině případů příčinou gynekomastie nějaká patologie.
Klinická doporučení zmiňují fyzikální i laboratorní vyšetření
Evropská andrologická akademie publikovala 15 klinických doporučení k postupu při vyšetření a léčbě gynekomastie. Důkladná diagnostika vedená specialistou by se měla zaměřit na vyloučení lipomastie, karcinomu prsu a rakoviny varlat. Na fyzikální vyšetření prsou a genitálií by měly podle doporučení EAA navazovat ultrazvuk varlat a laboratorní vyšetření krve, zejména stanovení hladiny testosteronu, estradiolu, pohlavních hormonů vázajících globulin, luteinizačního hormonu, folikulostimulačního hormonu, prolaktinu, lidského choriogonadotropinu, alfa1-fetoproteinu, jaterní testy a odběry krve na kontrolu funkce ledvin.
Postup podle EAA
V případě nejasného nálezu se doporučuje využití zobrazovacích metod pro vyšetření prsou, případně provedení biopsie, pokud jsou zjištěny suspektní léze. Testosteronová terapie by měla být indikována pouze u mužů s prokázaným deficitem testosteronu. Rutinní podávání selektivních modulátorů estrogenových receptorů, inhibitorů aromatázy a nearomatizovatelných androgenů není považováno za vhodný postup. K chirurgickému řešení by se mělo přistupovat u pacientů, kteří nereagovali na farmakoterapii a u nichž gynekomastie přetrvává dlouhodobě.
(pak)
Zdroj:Kanakis G. A., Nordkap L., Bang A. K., Calogero A. E., Bártfai G., Corona G., Forti G., Toppari J., Goulis D. G., Jørgensen N. EAA clinical practice guidelines-gynecomastia evaluation and management. Andrology 2019 May 16; doi: 10.1111/andr.12636. Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31099174.