;

Novinky

Novorozeneckou žloutenku spolehlivě diagnostikuje mobilní aplikace

21.07.2022 | E-health Všechny specializace

Mobilní aplikace neoSCB, kterou vyvinul tým vědců z University College London (UCL) a University of Ghana, se může v příštích letech stát život zachraňujícím diagnostickým prostředkem. Na základě skenu očí totiž dokáže u novorozenců rozpoznat závažnou žloutenku.

Banální, ale i smrtelná žloutenka

Novorozenecká žloutenka je způsobena zvýšenou hladinou bilirubinu v krvi (tzv. hyperbilirubinémií) a projevuje se typicky žlutým zabarvením kůže a očního bělma. Vyskytuje se asi u poloviny narozených dětí a většinou spontánně bez následků sama odezní. V těžších případech ovšem přechází bilirubin do mozkové tkáně, kde se hromadí a může způsobit smrt dítěte nebo závažné neurologické stavy, zahrnující například ztrátu sluchu, opožděný vývoj a poruchy hybnosti.

Celosvětově je každý rok v souvislosti s těžkým průběhem žloutenky zaznamenáno asi 114 tisíc úmrtí novorozenců a u dalších 178 tisíc novorozenců dochází k poškození nervové soustavy. Naprostá většina těchto případů se vyskytuje v chudých rozvojových zemích, kde na rozdíl od vyspělých zemí, včetně České republiky, chybí rutinní screeningové programy k záchytu závažných forem žloutenky. Novorozenci v oblastech subsaharské Afriky jsou navíc z důvodu vysoké prevalence deficitu enzymu glukózo-6-fosfát dehydrogenázy, mezi jehož příznaky patří hemolýza (rozpad červených krvinek) a právě hyperbilirubinémie, ve vyšším riziku vzniku žloutenky.

 

Důvodem nedostatečného testování novorozenců je kromě omezené nemocniční kapacity hlavně nedostatek finančních prostředků, cena jednoho přístroje měřícího hodnotu bilirubinu v podkožní tkáni, tzv. transkutánního bilirubinometru, se pohybuje kolem 4 tisíc liber.

 

Účinnost ověřena klinickou studií

V roce 2020 byla k testování účinnosti aplikace neoSCB spuštěna v University College London Hospital pilotní studie, které se zúčastnilo 37 novorozenců. Následovala velká klinická studie v Ghaně, jejíž výsledky byly publikovány v časopise Paediatrics. Do studie bylo vybráno celkem 724 novorozenců mezi 0. a 28. dnem, přičemž děti, které se narodily dříve než ve 35. týdnu, byly kriticky nemocné nebo měly velmi nízkou porodní váhu, byly ze studie vyloučeny.

 

Studie porovnávala efektivnost konvenční screeningové metody s aplikací neoSCB, která pomocí kamery chytrého telefonu analyzuje žluté zabarvení bělma očí. Z celkového počtu 336 testovaných novorozenců trpělo těžší formou žloutenky celkem 79 novorozenců. Aplikace neoSCB úspěšně odhalila celkem 74 z nich, což je srovnatelné se standardní metodou pomocí bilirubinometru, která identifikovala 76 případů. Výsledky byly konfirmovány laboratorním rozborem krve.

Jeden z vývojářů aplikace dr. Terence Leung zdůrazňuje, že hlavním přínosem aplikace je vedle její přesnosti a rychlosti finanční dostupnost. Náklady na pořízení chytrého telefonu jsou oproti bilirubinometru zhruba desetkrát nižší, což umožní i v rozvojových zemích testovat mnohem větší počet dětí a pomůže významně snížit novorozeneckou úmrtnost.

 

(svat)

 

Zdroj: App Detecting Jaundice in Babies a Success in First Major Clinical Trial. DigitalHealthNews. 7. 6. 2022. Dostupné na https://www.digitalhealthnews.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=6716:app-detecting-jaundice-in-babies-a-success-in-first-major-clinical-trial&catid=164:research.

Foto: Pexels.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Sobota 23.11.2024

Pro který typ pneumonie může být zdrojem bakteriální mikroflóra dutiny ústní?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři