;

Novinky

Nový způsob hlášení nežádoucích účinků: jednodušší a přesnější

21. 4. 2022 | Aktuality Všechny specializace

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval o novém způsobu zasílání hlášení o podezření na nežádoucí účinky léčivých přípravků. Představení této novinky je příležitostí zdůraznit význam farmakovigilance a připomenout propojení s databází EudraVigilance.

Hlášení v novém

SÚKL zavedl novou možnost, jak mohou zdravotníci hlásit podezření na nežádoucí účinky léčivých přípravků pomocí automatizovaného rozhraní. Využívat ji mohou zdravotníci ze zdravotnických zařízení a lékáren, kteří jsou registrováni do systému eRecept. Nový systém nabízí více možností než předchozí formulář a kromě odeslání hlášení umožňuje zobrazit přehled již odeslaných hlášení a zadávat jejich aktualizace. V informačních systémech lékáren a zdravotnických zařízení bude možné odesílat hlášení k jednotlivým předpisům či výdejům, aniž by bylo nutné ručně vybírat léčiva nebo vakcíny. Předností nového systému je vysoká míra automatického doplňování a kontroly správnosti dat. Rozhraní je napojeno na číselníky léčiv a automaticky umí doplnit informace o nahlašujícím zdravotníkovi či lékárníkovi.

Farmakovigilance ve zkratce

Hlášení nežádoucích účinků i podezření na nežádoucí účinky je zásadním krokem, neboť rozhodování o případném kauzálním vztahu mezi nežádoucím účinkem a podáním léčivého přípravku je mnohdy obtížné. Kumulace stejných hlášení od dalších zdravotníků má klíčový význam s ohledem na vznik farmakovigilančního signálu. Každé hlášení podezření na nežádoucí účinek se ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv eviduje, je mu přiděleno světově unikátní číslo a je předáno do databáze nežádoucích účinků Evropské unie (EudraVigilance) i Světové zdravotnické organizace. Pokud je po analýze všech dostupných informací z různých zdrojů nutné přistoupit k regulačním opatřením snižujícím rizika používání daného léčivého přípravku, dochází k doplnění upozornění na nežádoucí účinky a případné možnosti jejich prevence, omezení indikací pro použití přípravku, změně dávkování, změně způsobu výdeje a ve vzácných případech ke stažení léčivého přípravku z trhu.

 

(pak)

 

Zdroj: Zdravotníci mohou snáz hlásit podezření na nežádoucí účinky léčivých přípravků. Státní ústav pro kontrolu léčiv, 23. 2. 2022. Dostupné na https://www.sukl.cz/zdravotnici-mohou-snaz-hlasit-podezreni-na-nezadouci-ucinky. 

Foto: Pexels.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Pondělí 20.05.2024

Může vapování pomoci motivovaným dospělým přestat kouřit?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři