Nutriční doplňky v terapii duševních poruch: Opravdu mají význam?
Nové poznatky publikované v časopise World Psychiatry ukazují, že výživové doplňky by neměly být v léčbě psychických poruch zcela zavrhovány. U některých psychiatrických diagnóz byl totiž v metaanalýze prokázán jejich pozitivní efekt.
Vztah mezi nutricí a psychikou
Souvislost mezi výživou a psychickým stavem je v současnosti již prakticky nezpochybnitelná. Mnohé důkazy naznačují, že pacienti s psychickými poruchami konzumují ve zvýšené míře potraviny s vysokým obsahem tuků a cukrů. Současně přibývá důkazů o tom, že mnoho duševních onemocnění je asociováno se zvýšenou hladinou biomarkerů oxidativního stresu a zánětu. U psychotických stavů a poruch nálad byly zjištěny signifikantně snížené hladiny zinku, folátů a vitamínu D. Rovněž sílí hypotézy o vlivu dysfunkčního střevního mikrobiomu na vznik psychických onemocnění.
Metodika metaanalýzy
Cílem metaanalýzy bylo zhodnotit důkazy účinnosti a bezpečnosti nutričních doplňků v léčbě psychických poruch. Do metaanalýzy bylo vybráno 33 placebem kontrolovaných studií s celkovým počtem 10 951 pacientů, kteří měli některou z následujících diagnóz: depresivní syndrom, schizofrenie, úzkostná porucha, bipolární porucha, ADHD (attention deficit hyperactivity disorder, porucha pozornosti s hyperaktivitou), porucha nálad, obsedantně-kompulzivní nebo disociativní porucha.Nutriční doplňky byly ve studiích užívány adjuvantně nebo jako monoterapie. Účinnost byla hodnocena u vitamínů (B9, D), minerálů (Zn, Mg), inositolu, N-acetylcysteinu, antioxidantů, polynenasycených mastných kyselin (angl. PUFA), aminokyselin a probiotických doplňků.
Největší efekt u deprese
Přesvědčivé důkazy o účinnosti omega-3 mastných kyselin, zvláště kyseliny eikosapentaenové, byly zjištěny v léčbě deprese. Příznivý efekt vysokých dávek metylfolátu byl prokázán u těžkých depresí. Suplementace vitamínem vedla rovněž k malému zlepšení depresivního syndromu.Podávání omega-3 mastných kyselin se ukázalo jako prospěšné u ADHD. N-acetylcystein se osvědčil jako adjuvantní prostředek v terapii poruch nálad a schizofrenie.Všechny přípravky měly velmi dobrý bezpečnostní profil, nebyly zaznamenány žádné závažné nežádoucí účinky.Metaanalýza prokázala, že některé nutriční doplňky mohou být v léčbě některých psychiatrických onemocnění účinné. Nejsilnější účinnost byla zjištěna u omega-3 mastných kyselin. Podávání minerálů, vitamínů a inositolu naopak žádný léčebný efekt nevykazovalo.
(svat)
Zdroj: Firth, J., Teasdale, S. B., Allott, K., Siskind, D., Marx, W., Cotter, J., Veronese, N., Schuch, F., Smith, L., Solmi, M., Carvalho, A. F., Vancampfort, D., Berk, M., Stubbs, B., Sarris, J. (2019). The efficacy and safety of nutrient supplements in the treatment of mental disorders: a meta‐review of meta‐analyses of randomized controlled trials. World Psychiatry, 18: 308–324; doi: 10.1002/wps.20672. Dostupné na https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/wps.20672.