Od úzkosti k demenci: odhalení souvislostí
Úzkostná porucha postihující jedince ve středním věku může predikovat rozvoj kognitivní deteriorace a vnik demence v pozdějším věku. Alespoň to tvrdí metaanalýza britských autorů. Závěry byly publikovány na jaře tohoto roku v medicínském časopise The British Medical Journal Open.
Deprese i úzkost mohou předcházet vzniku demence
Stále více studií poukazuje na souvislost některých duševních onemocnění se vznikem demence s pozdním začátkem, která se rozvíjí po 65. roce života. V případě deprese bylo prokázáno, že zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby téměř dvojnásobně. Podobně i úzkost, která může být doprovodným příznakem deprese nebo se vyskytuje izolovaně, byla jedinci trpícími demencí mnohdy hlášena o řadu let dříve, než získali diagnózu kognitivní poruchy.
Úzkost jako rizikový faktor i prodrom
Britští vědci zkoumali na 3500 vědeckých prací zabývajících se vztahem úzkostných a depresivních poruch a demencí s pozdním začátkem. Jejich analýzou nalezli pozitivní korelaci mezi středně těžkou až těžkou úzkostí a pozdějším rozvojem demence. Zdá se, že přítomnost úzkostných stavů ve středním věku představuje rizikový faktor pro vznik demence v období následujících minimálně 10 let. V některých případech může být úzkost rovněž jedním z počátečních příznaků kognitivní poruchy.
Stresová reakce organismu, ke které při úzkosti dochází, urychluje proces stárnutí nervových buněk. A právě to představuje mechanismus, kterým se může úzkost podílet na zrychlení kognitivního poklesu vyúsťujícího v demenci.
Zdroj: Gimson A., Schlosser M., Huntley J. D., et al. Support for midlife anxiety diagnosis as an independent risk factor for dementia: a systematic review. BMJ Open 2018; 8: e019399.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29712690/