;

Novinky

Onemocnění covid-19 a dopady na duševní zdraví a využívání zdravotních služeb u starších osob s polymorbiditou

18. 1. 2021 | Aktuality Všechny specializace

Pandemie covidu-19 výrazně ovlivnila využívání zdravotních služeb u starších osob s více chronickými chorobami stejně jako jejich duševní zdraví a pocit osamění. Podrobnosti přináší čínská studie, jejímž cílem bylo popsat tyto parametry před vypuknutím pandemie a po ní.

Design studie

Do prospektivní kohortové studie bylo zařazeno 583 osob starších 60 let s nejméně dvěma chronickými chorobami. Jednalo se o již existující skupinu pacientů v primární péči z Hongkongu. Data byla získána pomocí telefonického průzkumu. Údaje o duševním zdraví a využívání zdravotních služeb byly porovnány s výsledky před vypuknutím epidemie covidu-19. Osamělost byla měřena na škále De Jong Gierveld Loneliness Scale. Sekundární sledované parametry (úzkost, deprese a nespavost) byly měřeny pomocí 9položkového dotazníku Patient Health Questionnaire, 7položkového nástroje Generalized Anxiety Disorder a škály Insomnia Severity Index. Data o návštěvách u lékaře byla získána ze zdravotní dokumentace. Hodnoceny byly sociodemografické faktory spojené se změnami uvedených parametrů.

Výsledky

Po vypuknutí pandemie covidu-19 došlo k celkovému významnému zvýšení pocitu osamělosti, výskytu úzkosti a nespavosti. Počet zmeškaných návštěv lékaře za dobu 3 měsíců se zvýšil z 16,5 % ve stejném období v předcházejícím roce na 22,0 % po vypuknutí epidemie. Nezávislými prediktory zhoršení pocitu osamělosti byly ženské pohlaví, život v bytě obývaném pouze jednou osobou a přítomnost více než 4 chronických onemocnění. Ženy měly také větší pravděpodobnost zhoršení úzkosti a nespavosti. V případě zmeškaných návštěv u lékaře nebyla zjištěna významná souvislost se žádným ze sledovaných sociodemografických faktorů.

Doporučená telemedicína

Autoři studie v diskuzi navrhují zapojení telemedicíny do péče o pacienty s chronickými chorobami a využití vzdálené psychosociální pomoci prostřednictvím moderních komunikačních nástrojů jako možností, jak zmírnit popsaný dopad pandemie ve zkoumané skupině obyvatel. Studie totiž mimo jiné ukázala, že v hodnocené kohortě se po nástupu pandemie covidu-19 zvýšil počet osob využívajících chytré telefony a různé komunikační platformy.

Závěr

Na základě této studie lze konstatovat, že v důsledku současné pandemie a preventivních opatření pravděpodobně dojde k nárůstu psychických problémů u starších osob s polymorbiditou. Hlavními rizikovými faktory v tomto ohledu jsou ženské pohlaví, život v jednočlenné domácnosti a přítomnost více než 4 chronických chorob.

(norg)

Zdroj: Wong S. Y. S., et al. Impact of COVID-19 on loneliness, mental health, and health service utilisation: a prospective cohort study of older adults with multimorbidity in primary care, British Journal of General Practice 28 September 2020; bjgp20X713021. Dostupné na https://doi.org/10.3399/bjgp20X713021.

 

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Čtvrtek 02.05.2024

Netypické projevy asociované se syndromem karpálního tunelu

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři