Paracetamol v kombinaci s kodeinem v analgetické terapii po fotorefraktivní keratektomii
Fotorefraktivní keratektomie je metoda využívaná v oftalmologii ke korekci dioptrických vad. Operační výkon je spojen s bolestmi, které většinou vyžadují podávání analgetik. Studie hodnotila účinnost a bezpečnost kombinace paracetamolu a kodeinu u pacientů po tomto zákroku.
Úvod
Fotorefraktivní keratektomie je metoda povrchové laserové korekce dioptrií, která se používá v případech, kdy není možné využít metodu LASIK (laserem asistovaná in-situ keratomileusis), například u pacientů s velmi tenkou rohovkou. Podstata výkonu spočívá v laserovém odstranění části povrchu rohovky. Funkční výsledky jsou u obou metod podobné, fotorefraktivní keratektomie je však spojena s delší dobou hojení a rehabilitace a s větší bolestivostí v prvních dnech po výkonu.Studie hodnotila účinnost a bezpečnost podávání kombinace kodeinu a paracetamolu u pacientů, kteří podstoupili tuto léčbu.
Metodika studie
Randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované studie se zúčastnilo celkem 41 pacientů, přičemž 40 z nich studii dokončilo. Soubor pacientů tvořili jedinci starší 20 let s anamnézou stability refrakterní vady ≥ 1 rok, kteří podstoupili výkon pro myopii nebo myopický astigmatismus.Studie byla koncipována tak, že u jednoho pacienta bylo nejprve operováno jedno oko a s odstupem 2 týdnů pak druhé oko. Každý pacient tak představoval terapeutickou i kontrolní skupinu. V terapeutické skupině byl podáván kodein v dávce 30 mg a paracetamol v dávce 500 mg perorálně 4× denně po dobu 4 dnů od výkonu. Celková doba sledování činila 4 měsíce.Mezi cíle studie patřilo zhodnocení bolestivosti v období 1 až 72 hodin po výkonu měřené pomocí vizuální analogové škály (VAS), McGillova dotazníku bolestivosti a dotazníku Brief Pain Inventory. Primárním cílem studie bylo současně zhodnocení výskytu nežádoucích účinků a hojení rohovky.
Výsledky studie
Medián bolestivosti měřený pomocí VAS byl statisticky a klinicky nižší v případě terapie kodeinem a paracetamolem v porovnání s placebem. Po jedné hodině od výkonu byl naměřen medián bolestivosti pomocí VAS škály 4 vs. 6 (p < 0,001), po 24 hodinách 4 vs. 7 (p < 0,001), po 48 hodinách 1 vs. 3 (p < 0,001) a po 72 hodinách 0 vs. 0 (p = 0,001). Identické výsledky byly získány i pomocí dalších dvou dotazníkových metod.Mezi nejčastější nežádoucí účinky terapie kodeinem a paracetamolem patřila ospalost (42 %), nauzea (18 %) a obstipace (5 %). V žádné skupině nebylo pozorováno prodloužené hojení epitelu rohovky.
Závěr
Kombinace kodeinu a paracetamolu byla signifikantně účinná v terapii bolesti po fotorefraktivní keratektomii v porovnání s placebem. Během terapie nebyly pozorovány žádné závažné nežádoucí účinky terapie ani poruchy hojení rohovky.
(holi)
Zdroj: Pereira V. B. P., Garcia R., Torricelli A. A. M., Mukai A., Bechara S. J. Codeine Plus Acetaminophen for Pain After Photorefractive Keratectomy: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Add-On Trial. Cornea 2017 Oct; 36 (10): 1206–1212; doi: 10.1097/ICO.0000000000001328. Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28820793.