Paracetamol v těhotenství může zvyšovat riziko ADHD u potomka
JAMA Pediatrics přináší nová zjištění k bezpečnosti užívání paracetamolu během těhotenství. Odborníci se v této studii zaměřili na souvislost mezi přítomností paracetamolu v mekoniu a rozvojem ADHD (poruchy pozornosti s hyperaktivitou) u dětí do 7 let věku.
Popis studie a její zjištění
Do prospektivní kohortové studie bylo zapojeno 345 dětí, kterým byl po porodu odebrán vzorek mekonia. Následně byla u dětí ve věku 6–7 let zjištěna přítomnost ADHD pomocí škály Behavioral Assessment System for Children Parent Report Scale a ve věku 9–11 let provedena magnetická rezonance mozku. U 199 dětí (57,7 %) byly v mekoniu zjištěny stopy paracetamolu a u 33 (9,6 %) byla diagnostikována ADHD. Detekce paracetamolu v mekoniu představovala v porovnání s případy, kdy paracetamol zjištěn nebyl, zvýšené riziko ADHD (OR = 2,43; 95% CI = 1,41–4,21). Byl pozorován na dávce závislý vztah – s každým dvojnásobným nárůstem množství paracetamolu v mekoniu vzrostlo riziko ADHD o 10 %. U dětí se zjištěnou přítomností paracetamolu v mekoniu byla při magnetické rezonanci pozorována narušená konektivita mezi frontoparietálním a senzomotorickým kortexem, která se nepřímo podílí na hyperaktivitě.
Poznatky pro praxi
Ze zjištěných poznatků, které navazují na výsledky dřívějších kohortových studií, vyplývá, že přestože paracetamol není v těhotenství kontraindikován, jeho podávání těhotným ženám je nutné pečlivě zvažovat. Pozornost na poli výzkumu léčby bolesti v graviditě si proto zaslouží i jiné způsoby zvládání bolesti.
(pak)
Zdroj: Baker B. H., Lugo-Candelas C., Wu H., et al. Association of Prenatal Acetaminophen Exposure Measured in Meconium With Risk of Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder Mediated by Frontoparietal Network Brain Connectivity. JAMA Pediatr 2020 Sep 28: e203080; doi: 10.1001/jamapediatrics.2020.3080. Dostupné na https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/article-abstract/2770802.