;

Novinky

Perorální antivirotikum, které bezpečně zabraňuje progresi covidu-19, je nyní dostupné i pro vaše pacienty

15.11.2022 | Aktuality Všechny specializace

Virus SARS-CoV-2 se stal v posledních letech závažnou epidemiologickou hrozbou po celém světě, Českou republiku nevyjímaje.

I přes veškerá preventivní opatření (vakcinace, dodržování hygienických nařízení) jsou zde stále skupiny pacientů, které jsou onemocněním covid-19, respektive rizikem jeho progrese do závažných stavů či přímo úmrtím, vysoce ohroženy. Jde zejména o lidi ve věku 65 let a starší, diabetiky, hypertoniky, obézní jedince, pacienty s onemocněním ledvin, plic, cystickou fibrózou, neurologickým onemocněním ovlivňujícím dýchání a další1.

 

 

PAXLOVIDTM – skutečně účinný proti covidu-19

Aktuálně je v České republice k dispozici jediné registrované perorální antivirotikum2 určené k zabránění tomuto riziku3. Jde o léčivý přípravek PAXLOVIDTM4 s účinnými látkami nirmatrelvirem (150 mg) a ritonavirem (100 mg).

Je určen dospělým pacientům bez doplňkové léčby kyslíkem a těm, u nichž je zvýšené riziko progrese onemocnění covid-19 do závažné formy1.

Studie EPIC-HR prokázala u dospělých pacientů, u nichž byla zahájena léčba během 5 dnů od prvních příznaků covidu-19, 88% snížení relativního rizika hospitalizace nebo úmrtí v porovnání s placebem (< 0,001)3. Lék má navíc jednoduché ambulantní podání (perorální tablety) a jeho preskripce je v souladu s aktuálními českými1 i evropskými2 guidelines.

 

Data ze studie EPIC-HR

Do této klinické randomizované placebem kontrolované studie3 bylo zavzato celkem 2 246 pacientů, skupina 1 120 osob dostávala nirmatrelvir plus ritonavir (skupina s nirmatrelvirem), druhá skupina (1 126 probandů) užívala placebo. Průběžná analýza ukázala, že pokud byla léčba zahájena do 3 dnů po prvních příznacích covidu-19, byl výskyt hospitalizace nebo úmrtí v této souvislosti do 28. dne nižší ve skupině s nirmatrelvirem o 6,32 % (89% snížení relativního rizika) v porovnání s placebem (7,01 %). Incidence byla ve skupině s nirmatrelvirem 0,77 % se žádným úmrtím oproti kontrolní skupině s placebem, kde dosahovala 7,01 % se 7 úmrtími. Přípravek PAXLOVIDTM byl zároveň dobře tolerován a měl míru nežádoucích účinků srovnatelnou s placebem3. Nejčastějšími hlášenými nežádoucími účinky při léčbě jsou dysgeuzie, bolesti hlavy a zvracení4.

 

Jak přípravek předepsat a užívat

PAXLOVIDTM je podáván ambulantně a může jej předepsat každý lékař se specializovanou způsobilostí1, tedy praktický lékař, ambulantní specialista nebo nemocniční lékař.

Léčbu je nutné zahájit ihned po pozitivním testu na onemocnění covid-19 (plně dostačující je antigenní test absolvovaný u lékaře) a do 5 dnů po prvních příznacích4. Přípravek se podává perorálně 2× denně po dobu 5 dní a pacient jej užívá v domácím prostředí4. Před samotnou preskripcí léku je třeba kontrola stávající medikace pacienta z hlediska případných lékových interakcí a kontraindikací4.

 

Vydání přípravku

Přípravek PAXLOVIDTM je vydáván v nemocnicích po předložení dokladu 06 (poukaz na vyšetření/ošetření) vystaveného indikujícím lékařem na základě předchozího klinického vyšetření pacienta. Indikující lékař uvede na dokladu 06 odůvodnění požadavku na poskytnutí léčivého přípravku a tím garantuje splnění výše uvedených indikačních kritérií.

Aktuální informace o dostupnosti léčivého přípravku PAXLOVIDTM naleznete v přehledu APM míst v Centrálním rezervačním systému Ministerstva zdravotnictví ČR.

Podrobnosti k preskripci léčivého přípravku PAXLOVIDTM v České republice naleznete v mezioborovém stanovisku k použití antivirotik v léčbě a prevenci progrese covidu-19.

 

(red)

 

O studii EPIC-HR se více dozvíte na https://www.nejm.org.

 

SPC přípravku PAXLOVIDTM je dostupné na https://ww.sukl.cz.

 

Reference: 

1 Ministerstvo zdravotnictví ČR. MEZIOBOROVÉ STANOVISKO k použití antivirotik v léčbě a prevenci progrese covidu-19. Dostupné na https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2022/08/MEZIOBOROVE-STANOVISKO-k-pouziti-antivirotik-2022_07_14.pdf.

2 COVID-19 treatments. EMA. Dostupné na https://www.ema.europa.eu/en/human-regulatory/overview/public-health-threats/coronavirus-disease-covid-19/treatments-vaccines/covid-19-treatments. (Naposledy navštíveno 8. 11. 2022.)

3 Hammond J., et al. Oral Nirmatrelvir for High-Risk, Nonhospitalized Adults with Covid-19. N Engl J Med 2022; 386: 1397–1408. Dostupné na https://www.nejm.org/doi/full/10.

4 SPC PAXLOVID. Dostupné na https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/paxlovid-epar-product-information_cs.pdf. (Naposledy navštíveno 8. 11. 2022.)

 

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Sobota 23.11.2024

Pro který typ pneumonie může být zdrojem bakteriální mikroflóra dutiny ústní?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři