Pregabalin jako léčba první volby u diabetické periferní neuropatie
Pregabalin je v řadě zásadních mezinárodních doporučení uváděn jako první linie léčby bolestivé diabetické neuropatie. Léčba pregabalinem vede k významnému zlepšení v hodnocení bolesti (například dle vizuálních škál bolesti) a má přijatelnou toleranci.
Navzdory jeho prokázané účinnosti na úlevu od neuropatické bolesti jsou stále požadovány větší studie k vyhodnocení vztahu k úzkosti či spánkové interferenci u těchto nemocných. Přehledový článek uveřejněný v časopise Diabetes Therapy se zabýval mimo jiné i těmito otázkami.Od prvních klinických užití pregabalinu je zdůrazňována především jeho účinnost na neuropatickou bolest různé etiologie, nicméně udáván je také anxiolytický efekt a eventuálně jeho užití u parciálních křečí. Pregabalin je strukturou podobný neurotransmiteru GABA, ale jeho mechanismus účinku se liší. Úleva bolesti se většinou dostaví v průběhu prvního týdne od zahájení léčby.Nejčastěji zmiňované nežádoucí účinky pregabalinu zahrnují spavost, závratě, periferní edém či přírůstek váhy, všechny popisované spíše jako mírné.Řada studií prokázala anxiolytický účinek, v kombinaci s periferní neuropatií se jeví jako výhodná léčba. U pregabalinu byla prokázána účinnost ve zlepšení spánkové interference a u více než ¾ pacientů byla prokázána zlepšená kvalita spánku. Ve srovnání s opiáty či antidepresivy je pregabalin efektivní v léčbě bolesti a pozitivním efektu na přidružené poruchy spánku.
Závěr
Diabetická periferní neuropatie může s ohledem na nepříjemnou chronickou bolest, narušení spánku a poruchy nálad významně ovlivnit kvalitu života. Pregabalin je efektivní a poměrně dobře tolerovaný, s prokázaným pozitivním efektem u subjektivních spánkových obtíží či poruch nálad. Typické nežádoucí účinky lze preventivně omezit postupnou titrací dávky do maxima 600 mg/den.
(eza)
Zdroj: Azmi S., ElHadd K. T., Nelson A., Chapman A., Bowling F. L. et al. Pregabalin in the Management of Painful Diabetic Neuropathy: A Narrative Review. Diabetes Ther 2019 Feb; 10 (1): 35–56; doi: 10.1007/s13300-018-0550-x. Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6349275/.