Pregabalin v terapii generalizované úzkostné poruchy u dospělých
Prevalence generalizované úzkostné poruchy se u dospělých pohybuje kolem 8 %. Patří mezi nejčastější úzkostné poruchy, současně však bývá často poddiagnostikována a nesprávně léčena. Důležitou úlohu v její terapii zastává antikonvulzivum pregabalin.
Úvod
Terapie generalizované úzkostné poruchy (generalized anxiety disorder [GAD]) u dospělých pacientů je komplexní a sestává z psychoterapeutických metod a farmakoterapie. Vzhledem k potřebě dlouhodobé léčby jsou v posledních letech za léky první volby pokládána antidepresiva, velmi důležitou úlohu ale zastává také pregabalin.
Pregabalin v terapii GAD
Jedná se o derivát kyseliny gama-aminomáselné působící na podjednotku napěťově řízeného kalciového kanálu, čímž moduluje vstup kalciových iontů do neuronů v centrálním nervovém systému. Pregabalin se vyznačuje antikonvulzivním, anxiolytickým a analgetickým efektem.Mechanismus účinku pregabalinu je tak odlišný od léků, které jsou v současnosti využívány v terapii generalizované úzkostné poruchy. Z výsledků dostupných studií vyplývá, že pregabalin je efektivní a bezpečnou metodou terapie GAD u pacientů s komorbiditou typu epilepsie či deprese. Jeho účinnost je srovnatelná například s účinností sertralinu, v porovnání s antidepresivy třídy SSRI však vykazuje kratší nástup účinku, efekt se objevuje již v prvním týdnu užívání.Pregabalin je současně spojen s velmi malým rizikem rozvoje závislosti, při pomalém vysazování v řádu jednoho týdne nedochází k rozvoji abstinenčních příznaků. Výhodou je, že u mnoha pacientů vykazuje podávání pregabalinu i pozitivní vliv na kvalitu spánku, zejména na prodloužení spánkové fáze.
Popis klinického případu
Pacientka pocházející z disharmonické rodiny trpěla již od dětství opakovanými bolestmi žaludku, které ji značně omezovaly v osobním životě. Po vystudování vysoké školy a změně bydliště došlo ke zhoršení obtíží, navíc se přidaly nadměrné úzkosti a obavy týkající se mnoha aspektů života.Pacientka podstoupila řadu vyšetření, během dvou let navštívila celkem tři psychiatry, postupně bez úspěchu vystřídala několik léků (paroxetin, trazodon a valproát). Postupně si vypěstovala závislost na zolpidemu, užívala až 10 tablet denně po dobu 5 let. Největší úlevu od obtíží pozorovala při předávkování zolpidemem.Pro neodeznívající bolesti žaludku, přechodné vegetativní příznaky a závislost na zolpidemu byla přijata k hospitalizaci na psychiatrické oddělení, kde podstoupila detoxikační pobyt s psychoterapií. Po racionální úvaze byl pacientce indikován pregabalin v počáteční dávce 75 mg/den, který byl během 3 týdnů zvýšen na dávku 450 mg/den. Po 4 týdnech užívání pacientka pozorovala subjektivní ústup příznaků. Postupně došlo ke snížení úzkostí a bolestí žaludku, které ji v životě nejvíc omezovaly.Po 3 měsících od propuštění pacientka stále abstinovala od hypnotika, udávala výrazné zmírnění příznaků úzkosti a somatoformních bolestí a dle jejích slov došlo k nárůstu sebedůvěry a sociální zdatnosti.
Závěr
Pregabalin představuje jednu z efektivních a bezpečných metod farmakoterapie generalizované úzkostné poruchy u dospělých pacientů. Současně může být účinným nástrojem při zmírnění příznaků z odnětí benzodiazepinových preparátů, což dokládají výsledky kazuistiky.
(holi)
Zdroj: Hajda M., Kamarádová D., Praško Pavlov J. Léčba generalizované úzkostné poruchy pomocí pregabalinu. Psychiatr. pro praxi 2015; 16 (3): 101–104. Dostupné na https://www.psychiatriepropraxi.cz/artkey/psy-201503-0006_Lecba_generalizovane_uzkostne_poruchy_pomoci_pregabalinu.php.