;

Novinky

Pregabalin v terapii Touretteova syndromu – série klinických případů

26.11.2019 | Aktuality Neurologie Psychiatrie

Touretteův syndrom je vrozené neuropsychiatrické onemocnění charakterizované zvukovými a pohybovými tiky, které jsou často provázeny poruchami chování. Série tří klinických případů popisuje úspěšnou terapii komplexní tikové poruchy pomocí pregabalinu.

Úvod

Touretteův syndrom je často asociován s komorbiditami a neuspokojivou odpovědí na farmakoterapii. Léky užívané v terapii komplexní tikové poruchy jsou navíc běžně asociovány se závažnými nežádoucími účinky, které mohou vést k přerušení léčby. Z tohoto důvodu stále probíhá hledání účinného léku s příznivým bezpečnostním profilem.Pregabalin je v současnosti indikován k léčbě periferní a neuropatické bolesti u dospělých, jako přídatná léčba u dospělých s parciálními záchvaty se sekundární generalizací nebo bez ní a k léčbě generalizované úzkostné poruchy u dospělých.V literatuře byl již popsán případ úspěšné terapie pacienta s Touretteovým syndromem a obsedantně-kompulzivní poruchou (OCD) pregabalinem. Otázkou však zůstává, zda byl tik více ovlivněn lepší kontrolou Touretteova syndromu, či OCD. Komentář publikovaný v časopise American Journal of Psychiatry popisuje úspěšnou terapii Touretteova syndromu na třech klinických případech.

 

Popis klinických případů

K terapii pregabalinem byli nejprve indikováni dva pacienti s Touretteovým syndromem a generalizovanou úzkostnou poruchou, již byli kavkazské rasy ve věku 18 a 41 let a jejichž stav vyžadoval hospitalizační péči.U 41letého pacienta bylo při příjmu stanoveno skóre 90 na škále Yale Global Tic Severity Scale (rozmezí 0–100) a skóre 6 na škále Clinical Global Impression Scale (rozmezí 0–7). Pacient byl dva roky bez medikace, přičemž udával abúzus až sedmi cigaret s marihuanou denně, během života užíval typická a atypická antipsychotika, topiramát a antidepresiva. U mladšího pacienta bylo při příjmu YGTSS skóre 95 a CGI 6. Pacient užíval denně aripiprazol v dávce 20 mg/den po dobu 4 let, nicméně bez dostatečného klinického účinku.U obou pacientů byla stanovena komorbidita v podobě generalizované úzkostné poruchy. Oba tak nejprve dostávali pregabalin v dávce 100 mg/den, přičemž od 4. dne terapie byla dávka zvýšena na 600 mg/den. Starší z pacientů trpěl insomnií a dostával 100 mg quetiapinu na noc. U mladšího pacienta byla snížena dávka aripiprazolu na 10 mg/den a pro depresivní symptomy nasazen sertralin v dávce 50 mg/den.U staršího z pacientů došlo k poklesu YGTSS skóre na 45 a GCI skóre na 4, u mladšího pacienta došlo k poklesu YGTSS skóre na 58 a GCI na 4. Tyto změny byly pozorovány již po 7 dnech terapie.V návaznosti na povzbudivé výsledky byla terapie pregabalinem nasazena i 22letému pacientovi bez komorbidit, který byl bez medikace po dobu 5 let. Při příjmu činilo YGTSS skóre 79 a CGI 6. Pregabalin byl podáván ve stejném schématu jako u předchozích pacientů a po 7 dnech terapie došlo k poklesu YGTSS skóre na 41 a CGI na 4.U žádného z pacientů nebyl pozorován žádný vedlejší účinek terapie.

Závěr

Pregabalin v sérii tří klinických případů vedl k významnému zmírnění vokálních i motorických tiků, a to již v průběhu prvních 7 dnů léčby. Pregabalin tak má potenciál efektivní a dobře tolerované léčebné alternativy u pacientů s Touretteovým syndromem.

(holi)

Zdroj: Hienert M., Weidenaeur A., Kraus C. et al. Pregabalin in Tourettes’s Syndrome: A Case Series. Am J Psychiatry 2016 Dec 1; 173 (12): 1242–1243.

Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27903096.

 

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Neděle 20.04.2025

Kardiovaskulární prognóza u nealkoholového postižení jater se steatózou

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři