Projekt MindMinder: cvičení mysli vyvinuté pro lidi trpící demencí
Počty pacientů s demencí celosvětově rostou. Péče o takto nemocné je dlouhodobá a vysilující. Nápad, který nedávno představil inženýr Dave Pearson, pomáhá s demencí snáze bojovat a lépe žít.
V rozhovoru s Ianem Bollandem Dave Pearson prozradil, jak ke vzniku projektu MindMinder vůbec došlo. Nápad pokusit se něco takového vyvinout vnukl D. Pearsonovi jeho tchán, přesněji řečeno jeho každodenní potýkání se s demencí. Pacient měl především problémy komunikovat s rodinou. To se Pearson, inženýr ze společnosti EDF Energy, rozhodl zlepšit. Vyvinul zdravotnické zařízení, které lze používat prostřednictvím platformy Amazon Alexa. Za svůj počin získal cenu Ingenuity Health Champion, sponzorovanou společností Nuffield Health.
Posouzení stavu
Projekt MindMinder využívá umělou inteligenci, kterou poskytuje Amazon Alexa, k navázání a rozvoji personalizovaného vztahu s lidmi s demencí. Poskytuje jim aktivní podněty, připomíná různé věci (vzít si léky nebo se napít vody, jít si trochu zacvičit či vynést odpadky) a zároveň vytváří soubor dat pro dlouhodobé hodnocení stavu nemocného. Tato data lze pak mimo jiné používat k informování poskytovatelů péče i rodiny o míře duševní stability či lability pacienta. Mnoho lidí s demencí má v různých obdobích dobré a špatné dny a může být stále těžší je předvídat. Pearson se snažil využít veškerá data, která měl k dispozici, k tomu, aby zpřesnil předvídatelnost, pokud jde o stav jeho tchána. Začal být přesvědčen, že analýza stavu pacienta s demencí den po dni, ale také zjištění vazeb mezi údaji a prostředím spolu s dalšími poznatky o životním stylu nemocného by mohly napomoci širšímu pochopení demence.
Laskavá motivace
Cílem projektu MindMinder je mentálně stimulovat člověka s demencí. Ovšem způsobem, který není tolik zaměřen na otázky a odpovědi. MindMinder umožňuje lidem vybavit si vlastní zážitky a zkušenosti a vzpomenout si na anekdoty nebo jednotlivce. Jak říká Pearson, odklon od nástroje klinického hodnocení k něčemu, co má v příběhu trochu vtipu a umožňuje lidem snáze a více se zapojit. Snahou je, aby se u pacienta pokud možno spustily či vyvolaly určité myšlenkové procesy. Tímto motivujícím přístupem lze podle Pearsona pomoci lidem s demencí žít déle samostatně ve vlastním domově, což má pozitivní dopad i z pohledu rodinných příslušníků. Navíc jsou skrze MindMinder poskytovány spolehlivé informace o stavu nemocného i hodnocení demence. To se hodí jako zdroj údajů pro spolupráci s lékaři a pečovateli. V neposlední řadě by případné rozšíření projektu mohlo přinést vytvoření obrovského souboru dat užitečných pro další zkoumání a hlubší pochopení demence. Například toho, co ji zhoršuje nebo jak ještě více zlepšit kvalitu života osob s tímto onemocněním.
(nov)
Zdroj: Exercising the mind: Alexa based device developed for people with dementia. Medtechnews.6. 10. 2022. Dostupné na
Foto: Pixabay.com