QT interval může být ovlivněn nejen léky, ale i grepovým džusem
V periodiku Heart Rhythm byly publikovány nové poznatky o vlivu konzumace grepového džusu na délku QT intervalu při vyšetření EKG. QT interval může být po požití tohoto nápoje prodloužen, u některých skupin osob jsou změny hodnoceny dokonce jako výrazné.
Prodloužení QT intervalu při vyšetření EKG může být způsobeno mnoha léčivými přípravky. Podle studie zveřejněné v časopise Heart Rhythm se na jeho prodloužení mohou ovšem podílet i některé nápoje – konkrétně grepový džus. Jeho vliv byl zkoumán v randomizované zkřížené studii se 40 účastníky. Hodnocení probíhalo podle Guidelines for the Clinical Evaluation of QT/QTc for Non-antiarrhythmitic Drugs.
Design studie
Studie se účastnilo třicet zdravých dobrovolníků a deset pacientů s vrozeným syndromem dlouhého QT intervalu (LQTS). Zdraví účastníci vypili v rozpětí několika hodin před vyšetřením jejich EKG křivky dva litry grepového džusu rozdělené do tří různých dávek nebo jim bylo perorálně podáno 400 mg moxifloxacinu. Pacienti s LQTS byli testováni pouze s grepovým džusem. Vyšetření EKG bylo provedeno před podáním džusu a moxifloxacinu a po něm.
Výsledky
Po požití grepového džusu bylo na EKG pozorováno výrazné prodloužení QT intervalu (absolutní prodloužení 14,0 ms, 95% interval spolehlivosti 6,2–21,7 ms, p < 0,001). Dopad konzumace grepového džusu na QT interval byl srovnatelný s efektem moxifloxacinu, přičemž výraznější prodloužení bylo zjištěno u žen a u pacientů s LQTS. Těm byl ovšem v rámci studie podán pouze džus, nikoliv moxifloxacin.
(pak)
Zdroj: Chorin E., Hochstadt A., Granot Y., Khoury S., Schwartz A. L., Margolis G. et al. Grapefruit juice prolongs the QT interval of healthy volunteers and patients with long QT syndrome. Heart Rhythm 08 May 2019; doi: 10.1016/j.hrthm.2019.04.039. Dostupné na https://www.heartrhythmjournal.com/article/S1547-5271(19)30368-6/fulltext.