Revoluce v aplikaci očkování a léků aneb jde to i bez jehel
V současné době se do České republiky dostává revoluční bezjehlový systém aplikace léků a očkování. Komfortní a bezpečný nástroj přinese obrovskou úlevu zejména dětem, ale také pacientům se strachem z jehel, tzv. trypanofobií.
Zároveň znamená také větší bezpečnost pro zdravotnický personál.
Bezjehlový systém NFIS (Needle Free Injection System) funguje na principu vysokotlakého, pružinou poháněného pístu z nerezové oceli, který léčivo dávkuje rovnoměrně, způsobem podobným spreji. Je určen pro intramuskulární nebo subkutánní injekce a lze jím podat 0,1–0,5 ml léčiva či vakcíny.
Vzhledem ke své jednoduché údržbě a bezpečné aplikaci je určen nejen k použití v lékařských ordinacích, ale aplikaci zvládne po krátkém zaškolení i sám pacient nebo ošetřující laik. NFIS je určen pro dětskou a dospělou populaci. Podání léku touto cestou je rychlé, přesné, minimálně bolestivé.
Nepříjemné pocity spojené s jehlami či injekcemi trápí kolem 20% lidí, z toho cca 10% trpí jasně definovanou trypanofobií. Kvůli tomu tito lidé odmítají nebo zanedbávají lékařskou péči, některé studie uvádějí, že až 16% dospělých se kvůli strachu z jehel vyhýbá očkování.
Tento stav by se díky bezjehlovým aplikátorům mohl změnit. Bezjehlové aplikátory jsou dnes již běžně rozšířené po celém světě. S výhodou je využívají lékaři v Maďarsku, severských zemích, v Indii, USA, Austrálii. Lze je využít nejen k aplikaci očkování, ale také například inzulinu u pacientů s cukrovkou, k aplikaci růstového hormonu, k umělému oplodnění, při léčbě bolesti. Aplikátor využívají i stomatologové k lokální anestezii, a výjimkou dokonce není ani jeho využití ve veterinárních ordinacích.
Zdroj: https://www.bezjehel.cz/