Role omeprazolu v terapii refluxního onemocnění u dětí
Inhibitory protonové pumpy patří mezi léky první volby v terapii refluxního onemocnění u dětských pacientů. Z výsledků studií vyplývá, že vykazují stejnou efektivitu jako H2-blokátory, jsou však vhodnější pro dlouhodobé podávání.
Úvod
U dětí a adolescentů je při podezření na refluxní onemocnění indikován terapeutický pokus s inhibitory protonové pumpy na 2–4 týdny. Při zlepšení klinických obtíží lze následně v terapii pokračovat po dobu dalších 2–3 měsíců. Terapie je obvykle následně postupně vysazována v rámci prevence rebound fenoménu s nadprodukcí kyseliny chlorovodíkové.Pokud po vysazení inhibitoru protonové pumpy dochází k návratu obtíží, doporučuje se k posouzení závažnosti možné ezofagitidy a vyloučení jiné příčiny obtíží provedení ezofagogastroduodenoskopie. Vzhledem ke skutečnosti, že pyróza může mít negativní dopad na kvalitu života, dlouhodobá terapie inhibitory protonové pumpy může být nutná i v případě absence ezofagitidy.
Role omeprazolu v terapii refluxní choroby
Mezi nejčastěji užívané zástupce inhibitorů protonové pumpy u dětí v Evropě, včetně České republiky, patří omeprazol, který se dětem starším 1 roku podává jednou denně v dávce 0,7–3,3 mg/kg/den. Děti od 1 roku života do 10 let potřebují obecně větší dávku inhibitoru protonové pumpy na kilogram hmotnosti než dospělí pacienti.Lék je podáván typicky 15–30 minut před snídaní, dávkování 2× denně se běžně nedoporučuje. Při dlouhodobém podávání nedochází ke snížení efektu omeprazolu, je však vhodné snížit dávku na nejmenší možnou, ale současně účinnou. Maximálního účinku inhibitorů protonové pumpy na útlum sekrece kyseliny chlorovodíkové je dosaženo za 4 dny od počátku terapie.Inhibitory protonové pumpy jsou navíc účinnější než H2-blokátory v terapii erozivní ezofagitidy i v ovlivnění symptomů refluxního onemocnění, a jejich efekt je navíc zachován dlouhodobě. H2-blokátory totiž není vhodné podávat déle než 6 týdnů kvůli vzniku tachyfylaxe a tolerance.
Závěr
Inhibitory protonové pumpy patří mezi důležité diagnostické a terapeutické nástroje v léčbě refluxní choroby u dětských pacientů. Mezi nejčastěji používané inhibitory protonové pumpy patří omeprazol, který je indikován k terapii refluxní ezofagitidy a symptomatické terapii pyrózy a žaludeční regurgitace u dětí starších 1 roku života a s hmotností ≥ 10 kilogramů.
(holi)
Zdroj: Hradský O., Bajerová K., Bronský J. et al. Diagnostika a léčba refluxního onemocnění u dětí: český sjednocený doporučený postup z pohledu gastroenterologa, pneumologa, ORL lékaře, neonatologa a chirurga. Česko-slovenská pediatrie 2016; 71 (1). Dostupné na https://gastroped.cz/_files/200000196-6cb396ea74/doporuceni-refluxni-onemocneni.pdf.