;

Novinky

Sexuální chování v ČR: Jak jsme na tom s milostným životem

13.11.2019 | Aktuality Gynekologie a porodnictví

Prof. PhDr. Petr Weiss ve spolupráci s doc. MUDr. Jaroslavem Zvěřinou sledoval mezi lety 1993, 1998, 2003 a 2008 sexuální chování české populace. Podobný projekt je ojedinělý, protože v jiných zemích se pravidelné hodnocení trendů v této oblasti stejnou metodou dosud neprovádělo.

Metodika

Pro srovnání jsou tak dostupné jen jednorázové výzkumy z Velké Británie, USA nebo Francie.Do hodnocení bylo zahrnuto 1719 (v roce 1993), 2003 (v roce 1998) a 2000 osob starších 15 let (v letech 2003 a 2008), které představovaly reprezentativní vzorek české populace. Data byla získána prostřednictvím anonymních dotazníků administrovaných školenými tazateli, terénní sběr proběhl vždy v prosinci uvedených let.

Výsledky výzkumu

Během sledovaného období se příliš neměnil věk první schůzky, polibku ani soulože, ke které u žen i mužů dochází okolo 18 let a stále probíhá nejčastěji v přírodě. U obou pohlaví můžeme sledovat jistý nárůst zodpovědnosti, neboť při prvním styku častěji používají kondom, naopak během let poklesl počet respondentů, kteří nepoužili žádnou antikoncepci. Masturbuje asi polovina mužů a třetina žen.Za celý život vystřídají muži průměrně 10 partnerek, ženy mají partnerů zhruba poloviční počet a tato čísla se během let rovněž příliš nezměnila. Naopak výrazně se změnil (více než zdvojnásobil) počet uživatelek hormonální antikoncepce. Trojnásobně přibylo i mužů, kteří použili kondom při styku s prostitutkou. Celkově data o ochraně při souloži jednoznačně ukazují pozitivní trendy.V podstatě se nemění průměrná délka ani frekvence pohlavního styku (cca 14 minut 2× týdně), ani počet žen, které při sexu nikdy nedosahují orgasmu (cca 8 %).Mírně přibylo mužů i žen, kteří během svého života zažili některou sexuální poruchu; muži především poruchy erekce a ejakulace, ženy nejčastěji nedostatečnou lubrikaci nebo bolest při styku. S výskytem sexuální dysfunkce podle zjištění autorů mimo jiné souvisí pozitivní postoj k náhodným sexuálním stykům, nespokojenost s vlastním sexuálním životem, časté předstírání orgasmu, sexuálně přenosná infekce v anamnéze a také anamnéza sexuálního násilí nebo zneužití v dětství či dospělosti. Tyto případy se stále objevují a jejich počet se bohužel nijak výrazně nemění.Uvolnilo se vnímání homosexuálů; tak jak klesl počet respondentů, kteří homosexualitu považují za nemoc, přibylo odpovědí označujících ji za neškodnou, případně za přirozený jev. Naopak postoje vůči interrupci zůstávají téměř neměnné a asi polovina mužů i žen si myslí, že žena má právo se rozhodnout sama.

 

Závěr

Zjištění této práce jsou významná zejména pro posouzení případných preventivních opatření např. v oblasti šíření pohlavně přenosných infekcí, nežádoucích otěhotnění nebo sexuální kriminality.

(mir)

Zdroj:

  1. Zvěřina J. Sexuální chování v ČR (prezentace) 2009, Sexuologický ústav 1. lékařské fakulty UK a VFN. Dostupné na http://mep.zverina.cz/files/103-sexualni-chovani-v-cr-srovnani-vy-zkumu-z-let-1993-1998-2003-a-2008.pdf.

 

  1. Weiss P. Sexuální chování a sexuální postoje. Dostupné na http://abicko.avcr.cz/2014/09/09/.

 

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Neděle 20.04.2025

Kardiovaskulární prognóza u nealkoholového postižení jater se steatózou

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři