;

Novinky

Sexuální dysfunkce při léčbě antidepresivy a zkušenosti s mirtazapinem

24.10.2019 | Aktuality Neurologie Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé Psychiatrie

Antidepresiva mohou způsobit různé sexuální dysfunkce (SD) včetně ztráty libida. Monitorování a léčba sexuálních dysfunkcí souvisejících s terapií antidepresivy jsou důležitou součástí léčby, neboť SD mohou zhoršovat symptomy deprese a negativně ovlivňovat adherenci k léčbě.

Úvod

Sexuální dysfunkce postihují 45 % pacientů s neléčenou depresí, u pacientů léčených antidepresivy se SD vyskytují až v 63 % případů. Některá antidepresiva mohou sama o sobě způsobovat sexuální dysfunkce různého charakteru, od ztráty libida přes poruchy vzrušení až po potíže s ejakulací. Anorgasmie či poruchy ejakulace, ale také impotence jsou podle odborných poznatků často zaznamenány při léčbě paroxetinem, méně často při užívání fluvoxaminu. Citalopram, který vykazuje mnoho nežádoucích účinků v oblasti sexuálního života, snižuje u více než poloviny pacientů libido.

Mirtazapin a sexuální dysfunkce

Poznatky týkající se dopadů léčby mirtazapinem na sexuální dysfunkce jsou rozdílné. Několik studií menšího rozsahu naznačuje, že při léčbě mirtazapinem se sexuální dysfunkce spojené s podáváním antidepresiv zlepšují, nejednalo se ovšem o placebem kontrolované studie. Americká studie s 25 pacienty uvádí zlepšení vzrušivosti a orgasmu při monoterapii mirtazapinem s flexibilním dávkováním do maximální dávky 45 mg/den, tato studie ovšem vykazovala vysokou míru předčasného ukončení sledování ze strany subjektů.Naopak větší randomizovaná dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie srovnávající dopady užívání mirtazapinu (15 mg/den), johimbinu (5,4 mg/den) a olanzapinu (2,5 mg/den) neukazuje zlepšení sexuálních dysfunkcí v porovnání s placebem. I v této studii navíc značné množství pacientů léčbu mirtazapinem předčasně ukončilo kvůli nežádoucím účinkům (somnolence).

 

Závěr

Hodnocení dopadů antidepresiv na sexuální život má s ohledem na citlivou povahu tohoto tématu řadu úskalí. Pokud se lékaři těmto otázkám s pacienty aktivně věnují a ptají se na výskyt sexuálních dysfunkcí, výrazně v takových situacích stoupá počet jejich zaznamenaných případů. Při hodnocení souvislostí mezi antidepresivy a SD je nutné vycházet ze situace před zahájením terapie a nesrovnávat kvalitu sexuálního života před propuknutím deprese. Při hodnocení typu a intenzity SD by lékaři měli zohledňovat také komorbidity, jako jsou diabetes, nadměrné užívání alkoholu, srdeční onemocnění či nemoci nervové soustavy. Podrobnější studie, které by se zabývaly souvislostmi mezi léčbou mirtazapinem a sexuálními dysfunkcemi, by mohly lépe objasnit dopady léčby a deprese na sexuální život pacientů a posoudit roli případného placebo efektu.

(pak)

Zdroj: Dostupné na https://www.healio.com/psychiatry/journals/psycann/2017-3-47-3/%7Bdecf437a-8f22-446c-923a-19e84670a187%7D/antidepressant-induced-sexual-side-effects-incidence-assessment-clinical-implications-and-management.

 

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Neděle 20.04.2025

Kardiovaskulární prognóza u nealkoholového postižení jater se steatózou

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři