;

Novinky

Speciální mobilní aplikace pomáhá dostat inaktivní ženy zpět do kondice

28. 6. 2019 | E-health Všechny specializace

Měřiče aktivity a aplikace na mobilní telefony jsou v dnešní době v módě. Pomáhají však uživatelům ke zvýšení fyzické aktivity? Aplikace s názvem mPED, vytvořená speciálně pro neaktivní ženy, v kombinaci s měřičem aktivity a osobním poradenstvím to prý skutečně dokáže.

Pohybem ku zdraví

Pravidelná tělesná aktivita snižuje riziko obezity, kardiovaskulárních chorob, cévní mozkové příhody, vysokého tlaku krve, diabetu a dalších chronických chorob. Nicméně podle nových amerických doporučení téměř 80 % dospělých nesplňuje doporučenou úroveň fyzické aktivity. Ženy jsou na tom hůře než muži, ve všech věkových skupinách je u nich pozorována nižší fyzická aktivita v porovnání s mužskými protějšky.

Průlomový výzkum

Mobilní aplikace a měřiče fyzické aktivity jsou v současnosti velmi populární, jejich dlouhodobý efekt však zůstával nejasný. S pozitivním výsledkem přichází recentně publikovaná studie, které se zúčastnilo 210 fyzicky neaktivních žen ve věku 45–65 let. Doba sledování činila 9 měsíců. Účastnice studie byly rovnoměrně rozděleny do tří terapeutických skupin:

  1. První, takzvaná kontrolní skupina nedostala přístup k aplikaci, ale do jejich mobilního zařízení bylo nainstalováno sledovací zařízení měřící každodenní fyzickou aktivitu.
  2. Druhá skupina používala aplikaci po dobu 3 měsíce a následujících 6 měsíců byla její aktivita měřena pomocí sledovacího zařízení.
  3. Třetí skupina po celou dobu studie používala k měření své každodenní fyzické aktivity mobilní aplikaci.

Design mobilní aplikace

Aplikace byla vyvinuta výhradně pro potřeby studie. Mezi funkce aplikace patřily naprogramované denní zprávy nebo videa posilující poznatky předané na úvodním sezení a také deník pro zaznamenávání každodenního pokroku. Aplikace automaticky zvyšovala denní aktivitu o 20 % až k cílové hodnotě 10 000 kroků denně. Pokud uživatelky nepoužily aplikaci po dobu 3 po sobě následujících dnů, automaticky obdržely informační zprávu.

Výsledky studie

Během prvních tří měsíců byla u uživatelek aplikace zaznamenána vyšší fyzická aktivita v porovnání se ženami, kterým byla aktivita měřena pouze pomocí měřiče aktivity. Uživatelky aplikace tak denně ušly o přibližně 2 000 kroků více, což se rovnalo přibližně 20 minutám chůze. U těchto žen bylo také patrné zvýšení střední až intenzivní fyzické aktivity o 18 minut za den.V následujících šesti měsících byl stále patrný zvýšený trend fyzické aktivity u žen ve druhé a třetí skupině. Konkrétně se jednalo o nárůst o 1 400 kroků a 8 minut střední až intenzivní fyzické aktivity denně v porovnání s kontrolní skupinou. Na poměry tohoto typu studií je až neuvěřitelné, že studii dokončilo téměř 98 % žen.Studie tak prokázala, že dobře navržené mobilní aplikace mohou výrazně zvýšit fyzickou aktivitu u neaktivních žen. Důležitou skutečností je, že tento trend je patrný i po dobu několika měsíců.

Výzkumníci si jako další cíl dávají vylepšit aplikaci a vytvořit strategii k dlouhodobému zvýšení pohybové aktivity.

(holi)

Zdroje:

  1. Mobile Phone App Designed to Boost Physical Activity in Women Shows Promise in Trial. eHealthNews.eu. Publikováno 29. května 2019. Dostupné na http://www.ehealthnews.eu/research/5854-mobile-phone-app-designed-to-boost-physical-activity-in-women-shows-promise-in-trial
  2. Fukuoka Y., Haskell W., Lin F., Vittinghoff E. Short- and Long-term Effects of a Mobile Phone App in Conjunction With Brief In-Person Counseling on Physical Activity Among Physically Inactive Women: The mPED Randomized Clinical Trial. JAMA Netw Open. 2019; 2 (5): e194281; doi:10.1001/jamanetworkopen.2019.4281.

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Neděle 19.05.2024

Kardiovaskulární prognóza u nealkoholového postižení jater se steatózou

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři