Společensky aktivní život je prevencí kognitivních poruch
Zmenšování objemu hipokampu a tím i zhoršování jeho funkce jsou přirozenými součástmi stárnutí mnoha živočišných druhů. Podporovat zachování funkce této části mozku lze pravidelnou pohybovou aktivitou, kognitivním tréninkem a podle vědců také udržováním sociálních vazeb.
Stáří ve dvou paměti neprospívá
Vědci z americké Ohio State University zkoumali, zda větší množství sociálních interakcí u stárnoucích laboratorních myší vede ke zlepšení funkce hipokampu. Myši ve věku 15 měsíců, který lze považovat za seniorský, byly rozděleny do dvou frakcí. První tvořily myší páry a druhou sedmičlenné skupiny. Po třech měsících vzájemného soužití byly provedeny testy zaměřené na schopnost učení a paměti. Ukázalo se, že myši žijící ve skupině vykazují lepší výsledky při testech vyhledávání nových předmětů i lepší prostorovou navigační strategii při úniku z Barnesova labyrintu. U myší žijících v párech bylo navíc zjištěno větší množství zánětlivých markerů v nervové tkáni poukazujících na rychlejší proces stárnutí.
Uvedený výzkum podporuje domněnku, že velká sociální síť může ve vyšším věku pozitivně ovlivnit stárnutí mozku a jeho paměťové funkce. Autoři studie přitom podotýkají, že poznatky odvozené z testování myší jsou aplikovatelné taktéž na lidi.
Zdroj: Smith B. M., Yao X., Chen K. S., Kirby E. D. A Larger Social Network Enhances Novel Object Location Memory and Reduces Hippocampal Microgliosis in Aged Mice. Frontiers in Aging Neuroscience. 2018; 10: 142; doi:10.3389/fnagi.2018.00142.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29904345