Srovnání účinnosti tiapridu a risperidonu při léčbě stařecké demence
Tiaprid patří k novějším antipsychotikům a na jeho přínosy v léčbě demence se zaměřila studie prezentovaná v periodiku European Review for Medical and Pharmacological Sciences.
Úvod
V léčbě stařecké demence jsou obvykle využívána antipsychotika, která ovšem při dlouhodobém užívání mohou negativně ovlivňovat stav vědomí a přináší řadu nežádoucích účinků. Tiaprid je benzamidové antipsychotikum, které selektivně blokuje dopaminergní D2-receptory. Anxiolytický účinek i podpora bdělosti ve vyšším věku se uplatňují například při léčbě stařecké demence. Ve studii vedené čínskými neurology byla srovnávána účinnost tiapridu s risperidonem a porovnávány byly též jejich nežádoucí účinky.
Popis studie
Celkem 108 osob se stařeckou demencí bylo rozděleno do dvou skupin – 54 pacientům byl podáván tiaprid v dávce 2 mg denně, druhá skupina (54 osob) byla léčena risperidonem v dávce 100 mg denně. Terapie trvala 2 měsíce. Účinnost léčby byla hodnocena pomocí skóre PANSS (Positive and Negative Syndrome Scale), sledována byla též prevalence nežádoucích účinků léčby (zejména somnolence, bolesti hlavy, pokles váhy, extrapyramidové obtíže, podrážděnost či nespavost). Léčba byla hodnocena následujícím způsobem: zotavení – pokles skóre PANSS o > 75 % a výrazné zlepšení klinických symptomů, zlepšení stavu – pokles skóre PANSS o 50 až 75 % a částečné zlepšení klinických symptomů, dílčí zlepšení – pokles skóre PANSS o 25 až 50 % a mírné zlepšení klinických symptomů, bez efektu – pokles skóre PANSS o < 25 %, žádné zlepšení klinických symptomů a žádné zlepšení, nebo dokonce zhoršení funkcí nervové soustavy. Hodnocení probíhalo po 7 dnech léčby a dále po 15, 30 a 60 dnech terapie.
Výsledky a závěr
Skóre PANSS bylo na počátku studie srovnatelné u obou skupin pacientů. U osob léčených tiapridem byly při všech dílčích hodnoceních i v závěru léčby zjištěny výrazně lepší hodnoty PANSS. Účinnost léčby byla vyšší u pacientů, kteří užívali tiaprid (88,9 %), než u osob léčených risperidonem (74,1 %). Výskyt nežádoucích účinků, jako je somnolence, bolest hlavy, insomnie či podrážděnost, byl výrazně nižší u pacientů užívajících tiaprid než risperidon (9,3 % versus 25,9 %; p < 0,05). Tiaprid je při zmírňování klinických symptomů stařecké demence účinnější než risperidon a při jeho užívání se vyskytuje méně nežádoucích účinků.
(pak)
Zdroj: Yuan Y., Li L. H., Huang Y. J., Lei L. F. Tiapride is more effective and causes fler adverse effects than risperidone in the treatment of senile dementia. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2016 Jul; 20 (14): 3119–3122. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27460743?report=docsum&format=text.