;

Novinky

Středně těžkou depresi a nespavost se podařilo zvládnout kombinací escitalopramu a mirtazapinu

22.09.2020 | Kazuistiky Neurologie Psychiatrie Psychologie
Komerční sdělení

Pacientka (47 let) vyhledala odborníka kvůli tři měsíce trvajícímu poklesu nálady, ztrátě radosti z obvyklých činností, pocitu zvýšené únavy a nechutenství.

Popis obtíží

Pacientka (47 let) vyhledala odborníka kvůli tři měsíce trvajícímu poklesu nálady, ztrátě radosti z obvyklých činností, pocitu zvýšené únavy a nechutenství. Ztratila zájem o kontakt s okolím a začala mít potíže se spánkem. Večer nemohla usnout, v noci se často probouzela a ráno pociťovala nevyspání. Za dobu trvání těchto obtíží zhubla o 4 kg.

Osobní anamnéza

Pacientka je bez rodinné psychiatrické zátěže, netrpí závažnými somatickými onemocněními a trvale neužívá žádné léky. Rizikové faktory nebyly zjištěny.

Objektivní vyšetření a diagnóza

Žena byla při vyšetření lucidní a plně orientovaná. Jedná se o integrovanou osobnost bez výraznějších nápadností. Myšlení bylo koherentní, psychomotorické tempo zpomalené a nálada depresivní. U pacientky byla pozorována anhedonie, hypobulie a únavnost. S ohledem na popsané potíže, sociální stažení, nechutenství a insomnii s narušenou kontinuitou spánku byla stanovena diagnóza středně těžké depresivní fáze.

Průběh terapie

Léčba byla zahájena escitalopramem – v prvním týdnu v dávce 5 mg denně a poté byla dávka zvýšena na 10 mg. Pro nespavost byl nasazen zolpidem. Po měsíci terapie bylo pozorováno částečné zlepšení nálady, subjektivně o 40 až 50 %. Přetrvávala ovšem únavnost, sociální izolace, hypobulie a nekvalitní přerušovaný spánek. Medikace byla rozšířena o mirtazapin v dávce 30 mg denně. Po dalších 4 týdnech léčby došlo k výraznějšímu zlepšení stavu, nálada se pacientce zlepšila přibližně o 80 % a spánek se upravil. Zlepšila se rovněž chuť k jídlu. Z původních obtíží přetrvávalo jen snížení prožitku radosti a částečná únavnost. Za další dva měsíce léčby již pacientka žádné obtíže neudávala.

Hodnocení léčby

Nasazení escitalopramu vedlo ke zmírnění projevů deprese, nedošlo ovšem k požadované úpravě poruchy spánku. Po přidání mirtazapinu se upravil spánek, zlepšila se chuť k jídlu a došlo k posílení antidepresivního efektu základního antidepresiva. Pacientka kombinaci escitalopramu a mirtazapinu snáší dobře a nedochází u ní k nadměrnému hmotnostnímu přírůstku, který patří mezi nežádoucí účinky antidepresivní terapie.

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz týdne

Sobota 23.11.2024

Pro který typ pneumonie může být zdrojem bakteriální mikroflóra dutiny ústní?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne

Partneři